Share

دستیار ویژه رییس‌ جمهوری در امور حقوق شهروندی از به انتظار نشستن دولت برای رسیدن پاسخ قوه قضاییه به تقاضای بازدید از بازداشتگاه‎ها خبر داد.

عکس از آرشیو

شهیندخت مولاوردی روز جمعه ششم شهریور ماه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت پس از ارائه تقاضا به منظور بازدید از بازداشتگاه‌ها، او و همکارانش هنوز منتظر رسیدن اجازه بازدید از بازداشتگاه‌ها هستند: «ما تقاضای بازدید از بازداشتگاه‌ها را ارائه کرده‌ایم و هنوز منتظریم که به تقاضای ما جواب بدهند.»

به گفته مولاوردی، بر اساس شنیده‌‎های او قرار است کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس روز هشتم بهمن ماه از بازداشتگاه‌ها بازدید داشته باشند اما هنوز به تقاضای دفتر دستیار ویژه رییس جمهوری در امور شهروندی برای بازدید از بازداشتگاه‌ها پاسخی داده نشده است.

روز چهارم بهمن ماه اما رییس سازمان زندان‎ها و اقدامات تامینی جمهوری اسلامی در واکنش به درخواست‌ها برای بازدید از زندان اوین که از سوی دولت و گروه‎های کمیسیونی و غیرکمیسیونی نمایندگان مجلس و به دنبال موارد مشکوک مرگ بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی ماه مطرح است، گفت سالانه صدها بازدید از زندان‌ها صورت می‌گیرد.

به دنبال بازداشت‎های گسترده پس از اعتراضات سراسری دی ماه و مرگ مشکوک شماری از معترضان در بازداشتگاه‌ها و طرح درخواست بازدید از اوین، بار دیگر ضرورت انجام بازدیدها و تحقیقات مستقل از زندان‎ها در مرکز توجه قرار گرفته است.

با وجود انتشار خبر موافقت با بازدید نمایندگان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از زندان اوین اما هنوز چنین بازدیدی انجام نشده است.

علی مطهری، نایب‌ رییس مجلس روز اول بهمن ماه خبر داده بود که این بازدید هفته آینده انجام خواهد شد: بازدیدی که می‎توان از آن با عنوان بازدید گروهی دستچین شده از نمایندگان مجلس از زندان اوین یاد کرد.


  • در همین زمینه:

مرگ‌ معترضان در بازداشتگاه‌ها: رئیس پزشکی قانونی به مجلس فراخوانده شد

Share