Share

احمد خاتمی، خطیب جمعه این هفته تهران بخشی از سخنانش را به شهریه طلاب حوزه‌های علمیه اختصاص داد و این ادعا را مطرح کرد که بالاترین شهریه یک عالم دینی در ایران زیر خط فقر است.

بیکاری ۹۰ درصد از طلبه‌ها، بودجه میلیاردی دولت برای رفاه آنان (عکس: آرشیو)

شهریه طلاب و تضعیف روحانیت

احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به حمله معترضان به برخی حوزه‌های علمیه از جمله در خرم‌آباد، بحث شهریه طلبه‌ها از محل بودجه دولت را که در شبکه‌های مجازی بحث‌انگیز بود، مطرح کرد:

«این روزها قصه بودجه را درآورده‌اند و در سایت‌ها و فضای مجازی درباره بودجه حوزه‌ها حرف‌هایی می‌زنند. مردم می‌گویم که والله یک ریال از حقوق ماهانه طلاب که به آن “شهریه” می‌گویند، از بودجه کشور نیست. از وجوهات و سهم امام  است که مردم می‌دهند.»

در بودجه سال ۹۷ برای برنامه حمایت از حوزه‌های علمیه و مدارس علوم دینی ۴۲۰ میلیارد تومان، حمایت از آموزش طلاب علوم دینی (برادران) ۳۵۳ میلیاد تومان، حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی طلاب علوم دینی(برادران) ۶۶ میلیارد تومان و حمایت از فعالیت‌های پژوهشی طلاب در زمینه علوم دینی ۲۱ میلیارد تومان در نظر گرفته شده. مرکز خدمات حوزه‌های علمیه بودجه ۶۰۰ میلیارد تومانی دارد. علاوه بر این قرار است ۱۸۷ میلیارد تومان صرف «پرداخت مستمری به معمرین، ازکارافتادگان و خانواده مرحومین طلاب و روحانیون» شود و ۳۳۵ میلیارد تومان نیز برای «پرداخت کمک هزینه معیشتی طلاب» در نظر گرفته شده. «ارائه خدمات فرهنگی، رفاهی و ورزشی به طلاب و روحانیون» نیز با بیش از ۲۸ میلیارد تومان از هزینه‌های دیگر دولت است.

دولت برای «کمک به تأمین مسکن طلاب و روحانیون»  ۱۷ میلیارد تومان و برای «کمک به تغذیه طلاب در مدارس شبانه‌روزی» ۸ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی کرده و «حمایت موردی از طلاب و روحانیون نیازمند» نیز در ردیف بودجه تعریف شده. با این حال خطیب جمعه تهران این ادعا را مطرح کرد:

«میانگین شهریه یک طلبه ما بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است و حتی شهریه‌ای که رهبر انقلاب می‌دهند و بالاترین شهریه است و بالاترین شهریه‌ای که یک عالم ۲۰ سال درس خوانده می‌گیرد، زیر خط فقر است.»

دو سال پیش مرکز خدمات حوزه‌های علمیه از بیکاری ۹۰ درصد روحانیون ایران خبر داده بود.

علیرضا اعرافی، امام جمعه قم، جمعه ۶ بهمن در دیدار و گفت‌وگو با وزیر نیرو از قصد حوزه علمیه برای ورود به بخش انرژی و آب «از نظر فلسفی و کلامی» خبر داد. رضا اردکانیان هم از این پیشنهاد استقبال کرده است.

احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ۲۹ دی گفته بود اگر درآمد طلبه‌های حوزه‌های علمیه مناسب نباشد بنای روحانیت و حوزه به خطر می‌افتد.

مگسی که روی زخم می‌نشیند

روز گذشته احمد خاتمی، در مقام سخنگوی هیأت رئیسه خبرگان، فضای مجازی را با یک سگ هار مقایسه کرده و گفته بود: اگر رها شود «دوباره گاز می‌گیرد.» احمد جنتی، رئیس خبرگان رهبری نیز گفته بود که سرعت اینترنت باید کاهش پیدا کند و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از مقامات امنیتی خواسته بود فعالان مدنی در شبکه‌های مجازی را شناسایی و بازداشت کنند.  در خطبه نماز جمعه این هفته تهران، احمد خاتمی در ادامه این تحولات یک بار دیگر ضرورت سانسور شبکه‌های مجازی را یادآوری کرد:

«دشمن در پی سوءاستفاده از ابزارهای جدید اطلاع‌رسانی به مانند کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام است. ما با فضای مجازی مخالف نیستیم بلکه موافق فضای مجازی سالم هستیم، که داخلی باشد و دشمنان دخالتی در آن نداشته باشند.»

وزارت کشور در گزارشی که درباره علل وقوع اعتراضات دی ۹۶ به حسن روحانی ارائه داده اعلام کرده که اعتماد عمومی [به نظام] در ایران کاهش یافته، سازمان‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی کارآمدی خود را از دست داده‌اند و اگر تحول عمیقی اتفاق نیفتد، اعتراضات ادامه خواهد یافت. به گفته خطیب جمعه تهران، علی خامنه‌ای در واکنش به بی‌اعتمادی مردم به نظام از تعبیر «مگس‌ها روی زخم می‌نشینند.» استفاده کرده است.

سه‌شنبه گذشته رهبر جمهوری اسلامی با گروهی از مقامات و کارشناسان جلسه‌ای درباره نحوه سانسور شبکه‌های مجازی برگزار کرده بود.

بیشتر بخوانید:

جلسه خامنه‌ای درباره محدود کردن فضای مجازی از زبان جنتی

Share