Share

سازمان عفو ​​بین‎الملل در بیانیه‎ای خشم خود را از اجرای حکم اعدام علی کاظمی ۲۲ ساله که در سن ۱۵ سالگی مرتکب قتل شده بود و از آن زمان در کانون اصلاح و تربیت و زندان نگهداری می‎شد، ابراز کرد و مقامات جمهوری اسلامی خواست تا هر چه سریع‎تر مجازات اعدام و به خصوص اعدام کسانی را که هنگام انجام عمل مجرمانه کمتر از ۱۸ سال داشته‎اند متوقف کند.

اعدام کودکان در ایران- کاری از مانا نیستانی

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: «این سازمان متوجه شده که علی کاظمی ۲۲ ساله در زندان بوشهر اعدام شده است. اعدام او بدون اطلاع قبلی به وکیل انجام شده که در قوانین ایران بر آن تاکید شده است.»

علی کاظمی ظهر سه‌شنبه ۱۰ بهمن در زندان بوشهر به دار آویخته شد. مگدالنا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل درباره اجرای این حکم گفته است: «با اجرای این اعدام غیرقانونی، جمهوری اسلامی به طور جدی اعلام کرد می‌خواهد وضعیت شرم‎آور این کشور را به عنوان یکی از بزرگان اجرای اعدام در جهان، به‎خصوص در مورد کسانی که در کودکی مرتکب جرم می‎شوند، حفظ کند.»

این مقام سازمان عفو بین‎الملل همچنین گفته است: «این موضوع چیزی نیست که بتوان در مقابل آن ساکت ماند و نقض این‌چنینی حقوق کودکان را تحمل کرد. همان‎طور که در حقوق بین الملل تعریف شده، مجازات اعدام در مورد کسی که در زمان جرم کمتر از ۱۸ سال سن دارند، به طور کامل ممنوع است.»

مغربی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواسته است با بازنگری در قانون مجازات (اسلامی)، شرایطی را فراهم کنند که مجازات اعدام علیه هر کس که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، ممنوع شود.

سازمان عفو ​​بین‎الملل همچنین تاکید کرده است که مسئولان زندان و مقامات دادستانی بوشهر با بیان اظهارات متناقض در مورد زمان اجرای حکم اعدام علی کاظمی باعث شکنجه او و خانواده‎اش شده‎اند: «دو روز پیش به خانواده‌ علی کاظمی گفته شد اعدام او برای فردای آن روز برنامه‎ریزی شده و آنها باید برای دیدار آخر به زندان بوشهر بروند. همان شب اما به این خانواده گفته شد روند اجرای حکم اعدام متوقف شده. صبح روز ۱۰ بهمن نیز مقامات مسئول به این خانواده اطمینان دادند که اعدام انجام نشده است. با وجود این، ظهر روز سه‌شنبه، ناگهان به خانواده علی کاظمی اعلام شد که او اعدام شده است.»

گفته می‌شود این زندانی تا یک ساعت پس از اجرای حکم اعدام در قید حیات بوده و نهایتا در بیمارستان جان باخته است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با اعلام این موضوع نوشته است حکم اعدام این زندانی پس از ۶ سال و ۱۱ ماه ظهر روز گذشته به اجرا درآمد: «گفته می‌شود پس از اجرای حکم اعدام، علی در قید حیات بوده و او را فورا با آمبولانس به بیمارستان منتقل کرده‌اند.»

جمعیت خیریه امام علی که برای نجات این زندانی تلاش می‌کرد با تایید این خبر در توییتر خود نوشته است: «وعده‌ها و قول‌های مساعدی در خصوص توقف اجرای این حکم داده شده بود اما با این حال این حکم به اجرا درآمد.»

اجرای این حکم اعدام و همچنین شکل و نحوه آن، واکنش‎های زیادی در شبکه‎های اجتماعی به دنبال داشته است.

میثم واحدی، کاربر توییتر با هشتگ #علی_کاظمی در این‎باره نوشته است: «اینکه سیستم قضایی ما اجرای عدالت را در اعدام کودکان می‌بیند و نه در حمایت از آنان، شاخص خوبی‎ست برای سنجش این موضوع که چقدر حکومت ما از اخلاق، شرافت و انسانیت تهی شده.»

محمد طالقانی، داوطلب جمعیت امام علی هم پس از اجرای این حکم اعدام، چنین توییت کرده است: «امروز #علی_کاظمی که در ۱۵ سالگی قتل کرده بوده، اعدام شد! در حالی که به ما که پیگیر پرونده بودیم به دروغ گفتند حکم را اجرا نخواهند کرد! فقط یک دستگاه ظالم قاتل می‎تواند به دروغ این حرف را بزند بعد هم مصرانه اعدام کند. چرا در پرونده‎های اختلاس و دزدی‎های بزرگ و …، این پافشاری وجود ندارد؟»

برخی کاربران نیز با اشاره به اجرای این حکم اعدام، دستگاه قضایی و نظام جمهوری اسلامی را مجموعه‎ای ضد کودک و ضد حقوق کودکان خواندند.

مدیار سمیع‎نژاد، پژوهشگر سازمان عفو بین‎الملل مقیم نروژ نیز در توییتر خود نوشت: «#علی_کاظمی ۱۵ ساله بود که بازداشت شد و امروز ۲۲ ساله اعدام شد. در یک دعوا، به خاطر دو هزار تومان پول بنزین، یک دعوایی شروع و به قتل خم شد. یکی قربانی شد و کودکی دیگر هم امروز. و همچنان ایران ماند از معدود کشورهای دنیا که برای کودکان زیر ۱۸ سال حکم #اعدام صادر و اجرا می‌کند.»

صدور حکم اعدام و اجرای آن برای افراد زیر ۱۸ سال در ایران، خلاف موازین بین‌المللی حقوق بشر از جمله کنوانسیون حقوق کودک است که ایران نیز یکی از امضا کنندگان این معاهده است.

اعدام علی کاظمی در حالی انجام شد که کمتر از یک ماه قبل، یک جوان دیگر به نام امیرحسین پورجعفر که در هنگام انجام یک جنایت کمتر از ۱۸ سال داشت، اعدام شد: حکم اعدام امیرحسین پورجعفر که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشت اجرا شد

بر اساس گزارش‎های موجود، جمهوری اسلامی در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸، ۸۷ نفر را که زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب قتل یا انجام جنایت شده بودند، اعدام کرده است. چهار مورد از این اعدام‎ها در سال ۲۰۱۷ و دو مورد نیز در سال ۲۰۱۸ انجام شده است.

حداقل ۸۰ نفر دیگر نیز به عنوان «کودک-مجرم» در ایران در معرض مجازات اعدام قرار دارند.


  • در همین زمینه

عفو بین‌الملل: اعدام نوجوان ایرانی را متوقف کنید

Share