Share

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در آلمان در دیداری با دبیرکل سازمان ملل بار دیگر تأکید کرد که با حضور نظامی ایران در سوریه مخالف است.

نخست‌وزیر اسرائیل (وسط) در کنار دبیر کنفرانس امنیتی مونیخ (چپ) و مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول – مونیخ، ۱۶ فوریه ـ عکس: afp

نتانیاهو جمعه ۱۶ فوریه / ۲۷ بهمن در دیدار با آنتونیو گوترش گفت که «بلندی‌های جولان تا ابد در کنترل اسرائیل باقی خواهد ماند».

او با تکرار نگرانی‌هایش درباره حضور نظامی ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه هشدار داد که اسرائیل به هیچ وجه اجازه تثبیت حضور نظامی دائمی ایران در سوریه را نخواهد داد. او گفت اسرائیل علیه هر پایگاه‌ نظامی که ایران در سوریه تأسیس کند، دست به عمل خواهد زد.

ارتش اسرائیل شنبه گذشته از انهدام یک پهپاد ایرانی بر فراز آسمان قلمروی اسرائیلی در بلندهای جولان خبر داد و سپس به بمباران اهداف متعلق به ایران در سوریه پرداخت. یک جنگنده اف‌ـ‌۱۶ این کشور هنگام بازگشت توسط پدافند هوایی سوریه سرنگون شد، اسرائیل به تلافی حملات هوایی گسترده‌ای انجام داد و تنش‌ها بالا گرفت.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای خواهان تنش‌زدایی «بی‌قیدو‌شرط و فوری» در سوریه شد. او تمام طرفین را به رعایت حقوق بین‌الملل دعوت کرد.

نتانیاهو سال گذشته از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته بود که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد. هرچند ترامپ بیت‌المقدس (اورشلیم) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته، اما تصمیمی درباره بلندی‌های جولان نگرفته است.

اسرائیل در جنگ‌های ۱۹۶۷ توانست ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را اشغال کند و بعداً در ۱۹۸۱ این قسمت را به خاک خود ضمیمه کرد. جامعه جهانی ضمیمه‌شدن جولان به اسرائیل را به رسمیت نشناخته و نیروهای این کشور در این منطقه «اشغال‌گر» توصیف شده اند.

تنها ۳۰ درصد بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل نیست و از سوی سوریه اداره می‌شود. مخالفان بشار اسد، رئیس‌ دولت دمشق در این منطقه با ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران درگیرند.

استان قنیطره که در این منطقه قرار دارد، محل نزاع بین نیروهای وفادار به اسد از جمله حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران با مخالفان مسلح است.

نتانیاهو در دیدار جمعه از گوترش به خاطر برپایی نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل قدردانی کرد که برای پرداختن به مسئله سربازان اسرائیلی بازداشت‌شده به دست گروه فلسطینی «حماس» و اجساد سربازان کشته‌شده در غزه که تحویل اسرائیل داده نشده، تشکیل شده بود. او خواستار اقدامات بیشتر در این زمینه شد.

نخست‌وزیر اسرائیل در کشورش با اتهام فساد رو‌به‌رو است اما گفته از قدرت کنار نمی‌کشد.


در همین زمینه

Share