Share

سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران و فرمانده پیشین سازمان بسیج در گفت‌و‌گو با روزنامه کیهان چاپ تهران گفت کشورهایی که با آمریکا رابطه نزدیک دارند «وضعیتشان فوق فلاکت است».

سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران و فرمانده پیشین سازمان بسیج

سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران و فرمانده پیشین سازمان بسیج

محمدرضا نقدی در این گفت‌وگو که در کیهان چهارشنبه ۲ اسفند منتشر شده در این زمینه مصر و ایران را با هم مقایسه کرده و گفته است در مصر «بیش از سه میلیون نفر فقط در قبرستان‌ها می‌خوابند اما این‌ها آمدند و صحنه‌سازی کردند و چند نفری را داخل قبر خواباندند که بگویند در ایران هم گورخواب هست تا بیان آن واقعیت را [که مصر وابسته به آمریکاست] خنثی کنند.»

موضوع گورخواب‌ها در ایران برای نخستین بار زمستان ۱۳۹۵ در روزنامه «شهروند» برجسته شد. این روزنامه در گزارشی تفصیلی نوشته بود ۵۰ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند و در هر گور یک تا چهار نفر زندگی می‌کنند. «شهروند» با چند تن از این گورخواب‌ها گفت‌وگو کرده و تصاویری از آن‌ها منتشر کرده بود. این گزارش و تصاویر آن بازتاب گسترده‌ای در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی یافت و برخی از مقامات حکومتی درباره این گزارش واکنش منفی نشان دادند. حسین هاشمی، استاندار وقت تهران گفت در پایتخت بی‌خانمان نداریم و آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع دینی شیعه گفت دشمنان جمهوری اسلامی موضوع گورخواب‌ها را بزرگ کردند.

محمدرضا نقدی همچنین گفته است: «۸۰ کشوری که رابطه بسیار صمیمی با آمریکا دارند وضعیتشان فوق فلاکت است. کره جنوبی و ژاپن به خاطر رفاقت با آمریکا پیشرفت نکردند.»

او افزود در کره جنوبی و ژاپن مردم «روزی ۱۲ ساعت کار می‌کنند»، و دامداران کره‌ای در اعتراض به واردات گوشت از آمریکا «جلوی وزارت کشاورزی این کشور خودسوزی کردند» و «در اعتراض به واردات برنج تظاهرات میلیونی کردند»

معاون فرهنگی سپاه پاسداران گفت: «علت موفقیت‌شان اینهاست اما آدرس غلط می‌دهند که به خاطر رابطه با آمریکاست.»

بیشتر بخوانید:

جمهوری اسلامی: از حرف تا عمل- گورخواب‌ها

Share