Share

دونالد ترامپ قرار است شامگاه امروز سه‌شنبه ۸ مه / ۱۸ اردیبهشت تصمیم خود درباره خارج شدن آمریکا از برجام را اعلام کند. حسن روحانی به فاصله کمی از این تصمیم‌گیری در سخنانی اعلام کرد که ایران با همسایگان خود و کشورهای جهان سیاست تعامل را در پیش می‌گیرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران تأثیرات خروج آمریکا از برجام را کوتاه‌مدت می‌داند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران تأثیرات خروج آمریکا از برجام را کوتاه‌مدت می‌داند.

حسن روحانی روز سه‌شنبه در جمع مدیران عامل و مسئولان و فعالان صنعت نفت بیش از هر چیز بر توسعه داخلی کشور تأکید کرد و گفت: «برنامه دولت از روز اول این بوده که تعامل درست، سازنده، مؤثر و برد – برد را با دنیا برقرار کند.»

روحانی با بیان این‌که «اساس سیاست خارجی دولت داشتن تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان است»، افزود: «البته در این زمینه ممکن است شرایط استثنایی و خاصی هم وجود داشته باشد که بی‌تردید در کوتاه‌ترین زمان از چنین شرایطی عبور خواهیم کرد.»

اشاره روحانی به «شرایط استثنایی» ظاهراً موقعیتی است که در حال حاضر برای توافق هسته‌ای با ایران پیش آمده است. او روز گذشته، دوشنبه ۱۷ اردیبهشت نیز خروج احتمالی آمریکا از برجام را معضلی «کوتاه‌مدت» خوانده بود که به‌گفته او تأثیر درازمدت بر ایران نخواهد گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شب گذشته، دوشنبه ۷ مه / ۱۷ اردیبهشت با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که تصمیمش درباره توافق هسته‌‌ای با ایران را چهار روز زودتر از موعد، یعنی امروز سه‌شنبه اعلام می‌کند.

ترامپ تا ۱۲ مه / ۲۲ اردیبهشت به سه قدرت اروپایی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) مهلت داده بود با افزودن مکمل‌هایی به برجام درباره تحدید نفوذ منطقه‌ای ایران در خاورمیانه و نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران «نواقص وحشتناک» برجام را برطرف کنند. آمریکا و همچنین اسرائیل از بند غروب ( رفع محدودیت غنی‌‌سازی اورانیوم از سال ۲۰۲۵ به بعد) نیز به‌عنوان نقص توافق هسته‌ای یاد می‌کنند. تروئیکای اروپایی اعلام کرده است که صرف‌نظر از تصمیم دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهد ماند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی روز گذشته تلویحاً به این موضوع اشاره کرد که حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، احتمال دارد که ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند بماند اما به هیچ عنوان درباره نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و برنامه موشکی سپاه مذاکره نخواهد کرد. پیش از این مقامات جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که با خروج آمریکا از برجام امکان دارد که ایران نه تنها غنی‌سازی اورانیوم را از سربگیرد، بلکه از «ان پی تی» (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) هم خارج شود.

در آخرین تحولات درباره خروج آمریکا از برجام، ۱۲سناتور ارشد دموکرات در نامه‌ای به ترامپ هشدار داده‌اند که خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای با ایران یک اشتباه بزرگ «استراتژیک» است.

بیشتر بخوانید:

سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت: اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام، ۴ روز زودتر از موعد

Share