Share

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرده که با همکاری امارات متحده عربی یک شبکه تبادلات ارزی سپاه پاسداران را شناسایی و به موجب آن شش فرد و سه نهاد ایرانی را تحریم کرده است.

تصویری که وزارت خزانه‌داری آمریکا در رابطه با این شبکه تحریم شده منتشر کرده است.

در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه ۱۰ مه/۲۰ اردیبهشت به امضای استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، منتشر شد، گفته شده که این شبکه تبادلات ارزی از طریق نهادهای اقتصادی در امارات متحده عربی، میلیون‌ها دلار را در اختیار نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار داده است.

عملیات شناسایی این شبکه به طور مشترک توسط آمریکا و امارات متحده عربی هدایت شده است.

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در این بیانیه می‌گوید که قصد آمریکا از این تحریم‌ها قطع کردن شریان مالی سپاه پاسداران است:

“رژیم ایران و بانک مرکزی از دسترسی خود به نهادهایی در امارات متحده عربی سوء استفاده کرده‌اند تا با به دست آوردن دلارهای آمریکایی، فعالیت‌های بدخواهانه نیروهای قدس سپاه پاسداران را تأمین مالی کنند – از جمله تأمین مالی و تأمین تسلیحاتی گروه‌های پروکسی منطقه‌ای.”

به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا، افراد و نهادهای تحریم شده با نهادهای مالی اماراتی تبادلات دلاری می‌کردند اما در مورد هدف نهایی انتقال پول صادقانه عمل نکرده‌اند.

به گفته مقامات آمریکایی، میلیون‌ها دلار پول نقد از طریق این شبکه به نیروهای قدس سپاه پاسداران رسیده است و بانک مرکزی ایران هم با این شبکه مالی همکاری می کرده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا شش فرد و سه شرکت ایرانی را در این رابطه تحریم کرده و نحوه ارتباط این افراد و این شرکت‌ها با این شبکه را نیز توضیح داده است. مقداد امینی، محمدحسن خدایی، سعید نجف‌پور، مسعود نیکبخت، فواد صالحی، محمدرضا خدمتی ولدزاقرد و سه شرکت جهان ارس کیش، تعاونی محمدرضا خدمتی و شرکا و صرافی راشد به لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری اضافه شدند.

این تحریم‌های تازه، اولین سری تحریم‌ها هستند که دو روز پس از خروج دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای اعمال می‌شوند.

نیروی قدس سپاه ایران و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارند. یکی از وظایف دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا شناسایی و تحریم افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه است.


در همین زمینه:

Share