Share

یک روز پس از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره چشم‌انداز فعالیت‌های هسته‌ای ایران و دستور او به سازمان انرژی اتمی ایران برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ۱۹۰ هزار سو، بنیامین نتانیاهو در یک پیام ویدئویی کوتاه اعلام کرد که از این دستور خامنه‌ای متعجب نشده است. وزیر اطلاعات اسرائیل این اقدام از سوی ایران را «بهانه‌ای برای جنگ» خواند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پیام ویدئویی کوتاه خود که سه‌شنبه ۵ ژوئن / ۱۵ مرداد در توئیتر منتشر شده گفت: «آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران اعلام کرد که هدفش نابود کردن اسرائیل است.»

او گفت: «دیروز ایشان توضیح داد چگونه این کار را انجام خواهد داد: با غنی‌سازی نامحدود اورانیوم به هدف تولید زرادخانه هسته‌ای. ما از این امر متعجب نشدیم. ما به ایران اجازه نمی‌دهیم به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

نتانیاهو در حال حاضر در فرانسه و در سفر اروپایی به‌سر می‌برد تا سه قدرت اروپایی – آلمان، فرانسه و بریتانیا – را متقاعد سازد راه آمریکا در برابر برجام را در پیش گیرند. آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران خارج شده و این موضوع پیشبرد برجام را با مشکل مواجه کرده است.

بنیامین نتانیاهو روز گذشته در برلین با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کرد و هشدار داد که چنانچه دست ایران از خاورمیانه کوتاه نشود، یک بحران پناهجویی دیگر در انتطار آلمان خواهد بود. مرکل نیز تأکید کرد که آلمان از حق اسرائیل برای برخورداری از امنیت دفاع می‌کند و این نکته را هم بارها با ایران در میان گذاشته‌ است. او همچنین گفت آلمان هم همراه با اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد اما تنها روش ان کشور با اسرائیل متفاوت است. آلمان از حفظ برجام حمایت می‌کند.

ایران و کشورهای اروپایی گفته‌اند که قصد دارند برجام را به‌رغم خروج آمریکا از آن حفظ کنند اما شرکت‌های بزرگ اروپایی یکی پس از دیگری به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران از این کشور خارج می‌شوند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته (دوشنبه) در سخنانی به مناسبت بیست و نهمین سالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی، دستور داد که سازمان انرژی اتمی به سرعت با راه‌اندازی ۱۹۰ هزار سانتریفیوژ غنی‌سازی اورانیوم را از سر بگیرد.

در همین حال ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل امروز (سه‌شنبه) سخنان خامنه‌ای را نشان‌دهنده هراس ایران و «بهانه‌ای برای جنگ» خواند و گفت: «اگر دستیابی ایرانی‌ها به غنی‌سازی اورانیوم به میزانی باشد که بتوان بمب اتم ساخت، یک ائتلاف نظامی علیه آن‌ها تشکیل خواهد شد.»

او افزود چنانچه ایران در شرایط کنونی «تسلیم نشود» و به غنی‌سازی خارج از کنترل روی آورد، باید کشورهای غربی پیامی روشن به ایران بفرستند و مطمئناً کشورهای عربی و اسرائیل نیز به این اقدام خواهند پیوست.

به‌گفته وزیر اطلاعات اسرائیل، جمهوری اسلامی یا باید تسلیم موضع آمریکا شود و یا تحت فشار، اقتصادش رو به فروپاشی رود.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز سه‌شنبه ۱۵ مرداد،در یک نشست خبری گفت ایران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است اما «همزمانی تحریم و اجرای برجام غیرممکن است».

صالحی گفت از آن‌جا که رهبر جمهوری اسلامی همواره بر بی‌اعتمادی به طرف مقابل تأکید می‌کرده، سازمان انرژی اتمی ایران در این مدت نه تنها پل‌های قبل را تخریب نکرده بلکه پل‌های دیگری ساخته تا به وضعیت قبل از برجام بازنگردد به‌همین دلیل اکنون «تأسیسات برقی نطنز برای چند صد هزار سو آماده است».

او افزود: «در خصوص سانتریفیوژها، اگر وارد این حوزه شویم قطعاً به دستگاه‌های جدید می‌پردازیم و نه دستگاه‌های قدیمی IR1. در شرایطی که برجام به هم بریزد و ما بخواهیم سانتریفیوژ مونتاژ کنیم، قطعاً سانتریفیوژهای جدید مونتاژ خواهیم کرد.»

صالحی اعلام کرد که ایران فعلاً هیچ اقدامی خلاف برجام انجام نمی‌دهد و تنها زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند که این هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

صالحی: به اقدامات جدید هسته‌ای سرعت می‌بخشیم

Share