Share

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع دینی بار دیگر به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی تاخت و بیشتر مسائل اجتماعی گریبانگیر جمهوری اسلامی را به این شبکه نسبت داد. او گفت برخی از مسئولان این مسائل را می‌بینند اما همچنان بر حفظ این شبکه‌ها پای می‌فشارند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع دینی شیعه

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع دینی شیعه

مکارم شیرازی چهارشنبه ۱۶ خرداد در قم با بیان این‌که «فضای مجازی به بلایی تبدیل شده»، گفت: «در حادثه‌ای که در یکی از دبیرستان‌های تهران اتفاق افتاد، دیدیم که آن فرد کارهای غیراخلاقی را از فضای مجازی یاد گرفته بود و فیلم‌های مستهجن در بین دانش‌آموزان پخش کرد.»

اشاره مکارم شیرازی به ماجرای تعرض جنسی یکی از کارکنان مجتمع آموزشی معین در غرب تهران به عده‌ای از دانش‌آموزان کلاس اول دبیرستان است. پلیس امنیت ۷ خردادماه با شکایت بیش از ۴۰ نفر از اولیای دانش‌آ‌موزان، فرد متهم را بازداشت کرد. این فرد متهم است که به دانش‌آموزان سیگار و نوشیدنی الکلی می‌داده، برای‌شان فیلم‌های‌ مستهجن می‌فرستاده، آن‌ها را به رابطه جنسی با یکدیگر وامی‌داشته و آزار جنسی می‌داده است. با این حال ناصر کوهستانی، مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران، هرگونه تعرض و تجاوز به دانش‌آموزان را رد کرده است.

عامل اصلی افشای این تعرض جنسی پخش گسترده خبر آن در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بود.

مکارم شیرازی گفت: «با وجود تمام اتفاقاتی که افتاده است، برخی مدیران کشور می‌گویند که نمی‌توانیم از فضای مجازی صرف نظر کنیم، محصول این فضا را در کازرون دیدیم، اگر به دادگاه‌ها برویم، می‌بینیم که ریشه بسیاری از طلاق‌ها در فضای مجازی است، نمی‌دانم که چرا برخی از افراد این قدر به این فضا تعصب دارند. (…) فضای مجازی خوب است اگر سالم باشد، اما نه فضای مجازی که صهیونیست‌ها ایجاد کردند و مملو از توهین به خداوند، انبیا و ائمه معصومین و مفاسد اخلاقی و آشوب‌های سیاسی است.»

او در این میان برای اثبات «نفوذ دشمن» در میان جوانانِ مسلمان نشانه تاریخی هم داد: «آن‌ها (جوانان) باید بدانند که دشمن به دنبال هدر دادن نیروی جوانان هستند. جوانانی که تاریخ اندلس را نخواندند، تاریخ این سرزمین را بخوانند، مسلمانان در حال پیشروی در اروپا بودند، اما مسیحیان اروپایی با رواج روابط بین پسران و دختران در اندلس و دادن شراب مجانی به جوانان این سرزمین، مسلمانان را در اندلس شکست دادند.»

اشاره مکارم شیرازی به بازپس‌گیری منطقه اندلس اسپانیا در قرون وسطی است که توسط مسیحیان اسپانیا و پرتغال از موروهای مسلمانی پس گرفته شد. مسلمان‌ها به‌مدت سه سده اندلس را در اشغال خود داشتند.

این مرجع دینی از جوانان خواست که نگذارند تجربه اندلس دوباره تکرار شود و «به سمت تعالیم اسلام و فرهنگ قرآن» بیایند.

ناصر مکارم شیرازی بارها علیه شبکه‌های اجتماعی سخن گفته و به مسئولان حکومتی هشدار داده است که تا فضای مجازی اصلاح نشود، «کار» درست‌بشو نیست.

مسئولان حکومتی پس از اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته به این نتیجه رسیدند که شبکه‌های اجتماعی را محدود کنند. آن‌ها سرانجام تلگرام را مسدود کرده و از مردم خواستند تا به پیام‌رسان‌های داخلی روی بیاورند. با این حال شمار بسیاری از کاربران تلگرام از این شبکه خارج نشدند.

بیشتر بخوانید:

واکنش‌ها به آزار جنسی جمعی دانش‌آموزان دبیرستان پسرانه در تهران

فیلتر‌شکن‌ها علیه فیلترینگ: افزایش دوباره استفاده از تلگرام در ایران

Share