Share

پخش یک مستند ۳۰ دقیقه‌ای از تلویزیون جمهوری اسلامی با عنوان «بی‌راهه» توجه دوباره جامعه ایران را به موضوع اعتراف زیر فشار جلب کرده است. در این مستند که جمعه ۱۵ تیرماه پخش شد، بینندگان شاهد صحبت‌های چند جوان و نوجوان هستند که با چهره‌های محوشده در آن درباره فعالیت‌هایشان در اینستاگرام صحبت می‌کنند. این اولین بار نیست که دستگاه تبلیغاتی حکومت اینچنین مستندهایی را به نمایش می‌گذارد. در نمونه‌ای دیگر در اردیبهشت ماه ۹۵، انتشار فیلمی از یک مدل ایرانی که در مقابل دادستان تهران به اعتراف می‌پرداخت خبرساز شد.  در این فیلم هم عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از الهام عرب، زن مدل بازپرسی می‌کند.

در سال‌های گذشته سپاه پاسداران و بخش سایبری آن ده‌ها نفر از کاربران شبکه‌‌های اجتماعی را در قالب طرح‌های امنیتی با عناوینی چون «عنکبوت ۱» و «عنکبوت ۲» بازداشت کرده است که برخی از آن‌ها در زمینه «مدلینگ» فعال بودند.

فرناز عبدلی

فرناز عبدلی یکی از این بازداشت شدگان است که حکم سنگینی نیز برای او صادر شده است.

فرناز عبدلی، طراح لباس و مُد با برند «پوش» یا «پوشِ ما» شناخته می‌شد. از او به عنوان یکی از طراحان سبک مدرن پوشش جوانان در ایران نام می‌برند. نام او  در برخی از سایت‌های ایرانی مرتبط با صنعت پوشاک و مد در فهرست ۷۰ طراح برتر نام دار ایرانی قرار دارد و همچنین CNN او را جزو ۱۰ زن رؤیایی جهان در سال ۲۰۱۳ معرفی کرده است.

فرناز عبدلی به همراه تعدادی دیگر از فعالان عرصه مد در اسفندماه ۹۴ توسط اطلاعات سپاه فارس بازداشت شد. او مدت یک ماه در بازداشت این نهاد امنیتی بود. تمام طول بارداشت او در انفرادی سپری شد. فرناز عبدلی در گفت‌گو با زمانه از شرایط خود در مدت بازداشت سخن گفته است. نیروهای امنیتی برای وارد کردن فشار به او حتی خواهرش را بازداشت می‌کنند و تهدیدش می‌کنند که خواهرش را در بازداشت طولانی نگه خواهند داشت.  فرناز عبدلی مجبور شده است در جلوی دوربین و در سناریویی مشابه آنچه در مستند «بی‌راهه» شاهدش بودیم، متن تهیه شده توسط کارشناس پرونده (بازجو) خود را بخواند. این شرط آزادی او بوده است و فرناز پس از مقاومت در نهایت قسمتی از متن تهیه شده را روبروی دوربین بازگو می‌کند. این فیلم هنوز پخش نشده اما فرناز به زمانه می‌گوید خودش را برای پخش آن آماده کرده است.

 گفت‌وگوی زمانه با فرناز عبدلی را در ادامه بشنوید:

در همین زمینه:

مجلس شکایت‌ها علیه صداوسیما به دلیل پخش «اعترافات» جوانان رقصنده را بررسی می‌کند

 

Share