Share

میان رژیم ایران و اسرائیل اختلاف‌نظرها بسیار زیاد است، و البته شباهت‌ها نیز، به ویژه پس از تصویب قانون “کشور یهود” در کنست (پارلمان) اسرائیل.  پس از ارجاع ویدئویی بنیامین نتانیاهو به نمایش فوتبالی ایران در جام جهانی و استفاده از آن برای تهییج جامعه ایران، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز در دیدارش با اعضا هیأت دولت از این تمثیل فوتبالی استفاده کرده است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی

رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۲۴ تیر با اعضای هیأت دولت دیدار و گفت‌وگو کرده بود اما اطلاعات چندانی از محتوای جلسه به بیرون درز نکرده بود.

بنا به گزارش رسانه‌های داخلی، بی‌ثباتی در بازار ارز ایران، تخلفات در واردات خودرو، تخلفات برخی شرکت‌های دریافت‌کننده ارز، تخلفات در زمینه واگذاری سکه و همچنین اعتراضات کارگران و کشاورزان در سراسر ایران که از دی سال گذشته تاکنون بی‌وقفه ادامه دارد، و از همه مهمتر، تغییر کابینه، از موضوعات مطرح شده در این دیدار بوده است. اکنون، در نشریه الکترونیکی “خط حزب الله”، نشریه داخلی سایت رهبر جمهوری اسلامی، بخشی از محتوای این جلسه منتشر شده و خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران هم آن را بازنشر کرده‌اند.

علی خامنه‌ای در این دیدار به اعضا هیأت دولت گفته:

«بایستی تصویر دولت در چشم مردم تصویر یک گروه توانا و کارآمدی باشد که دارند تلاش می‌کنند. حالا البته انسان تلاش که می‌کند همیشه موفق نمی‌شود، نفْس اینکه دارند تلاش می‌کنند و کار می‌کنند برای مردم جذاب است. شما ملاحظه کردید ما در بازی فوتبال امسال در مقابل اسپانیا گل خوردیم اما همه، تیم ما را تأیید کردند… گفتم: “کارتان عالی بود”. مردم هم آمدند در خیابان‌ها در حالیکه گل خورده بودیم. چرا؟ چون خوب بازی کردند، چون همه دیدند که اینها در میدان تلاش کردند، عرق ریختند، ابتکار به خرج دادند، شجاعت به خرج دادند. دروازه‌بان با هوشمندی و فداکاری و سرعت عمل یک کاری کرد که کارستان بود.»

 نخست‌وزیر اسرائیل در آخرین پیام ویدئویی‌اش خطاب به جامعه ایران از تمثیل مشابهی استفاده کرده بود و از مردم ایران خواسته بود همان کاری را انجام دهند که دروازه‌بان تیم فوتبال‌ ایران با کریستین رونالدو کرد: مهار ضربه‌ای که دفع آن «ناممکن» به نظر می‌رسد.

در برابر چالش‌ها و مشکلات متعددی همچون سقوط پول ملی، مسأله آب و تحریم‌های نفتی، پیشنهاد رهبر ایران برای دولت نیز انجام مأموریت تاممکن است، یعنی همان کاری که دروازه‌بان تیم ملی موفق به انجام آن شد.

در اوضاع بحرانی اقتصاد، مدتی است رهبر ایران نقش مداخله‌جویانه‌تری ایفا می‌کند. چندی پیش، در جلسه‌ای محرمانه با سران کشور دستور داد تا یک «اتاق جنگ اقتصادی» تشکیل شود

علی خامنه‌ای، پس از بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل اسپانیا، در پیامی شفاهی به ملی‌پوشان گفته بود: «بازی دیشب شما عالی بود؛ خدا قوّت.»


در همین زمینه

خامنه‌ای بار دیگر خواهان برخورد قاطع با «متخلفان اقتصادی» شد

Share