Share

فرهاد رهبر در جلسه فوق‌العاده و فوری هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی یکشنبه ۲۸ مرداد از ریاست این دانشگاه برکنار شد و محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز به سرپرستی انتخاب شد.

فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه آزاد برکنار شد

ریاست جلسه فوق‌العاده بر عهده علی‌اکبر ولایتی، سرپرست هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد بود. علت جدایی فرهاد رهبر اختلاف‌های او با ولایتی ذکر شده است.

اواخر سال گذشته خبری مبنی بر استعفای فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه آزاد منتشر اما تکذیب شد. گفته می‌شد دلیل استعفای او دخالت‌های پرشمار ولایتی در مدیریت دانشگاه آزاد است. شایعات درباره اختلاف این دو قوت می‌گرفت و تکذیب می‌شد تا اینکه فرهاد رهبر بالاخره از ریاست دانشگاه کنار گذاشته شد.

محمدمهدی طهرانچی، رئیس کنونی دانشگاه آزادِ واحد تهران مرکز، با تصمیم هیأت امنای دانشگاه به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد معرفی شده است. او در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به ریاست دانشگاه شهید بهشتی رسیده بود و بین سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ در این سمت ماند.

رئیس اسلامی‌سازی

با مرگ علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین هیئت امنای دانشگاه آزاد و رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در ۱۹ دی ۱۳۹۵، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علی ولایتی، مشاور خود در امور بین‌الملل را به سرپرستی هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد برگزید و ولایتی نیز همفکران خود را به سمت‌های مختلف این دانشگاه منصوب کرد.

هیأت امنای دانشگاه آزاد ۲۵ تیر گذشته فرهاد رهبر را به جای علی‌محمد نوریان به‌عنوان رئیس جدید دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد. یک هفته بعد هم علی‌اکبر ولایتی حکم ریاست او را صادر کرد.

علی‌محمد نوریان در حالی جای خود را به فرهاد رهبر داد که در سه ماه ریاست خود بر این دانشگاه به دلیل «هاشمی‌زدایی» مورد انتقاد دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و حامیانش قرار گرفته بود.

فرهاد رهبر پیش از این علاوه بر ریاست دانشگاه تهران، ریاست سازمان برنامه و بودجه در ابتدای دولت احمدی‌نژاد و نیز معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات در دولت محمد خاتمی را به عهده داشت.

او پیش از رسیدن به ریاست دانشگاه آزاد، سمت مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس را تقبل کرد. ابراهیم رئیسی، یکی از اعضای کمیته مرگ در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، رقیب اصلی روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ بود.

رهبر مدیریت فرآیند اسلامی‌سازی شتابان دانشگاه آزاد را برعهده گرفت. به پیروی از توصیه‌های علی خامنه‌ای برای بومی‌سازی و اسلامی‌سازی علوم انسانی.

در همین راستا استادانی همچون باقر ساروخانی، مصطفی ازکیا، صادق زیباکلام، رضا داوری اردکانی، گودرز افتخار جهرمی و عده‌ای دیگر از کار برکنار شدند.

فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در این‌باره گفته بود: «هر استادی که بخواهد خدشه‌ای به دین، قرآن و پیغمبر وارد کند را لحظه‌ای تحمل نمی‌کنیم. با استفاده از بیان، هنر، پول، نمره، ایجاد شخصیت کاذب برای یک استاد و ایجاد کاریزمای واهی برای یک استاد قصد دارند اعتقادات و ایمان دانشجویان را تحت تأثیر قرار دهند. (…) هر اراجیفی که خواستند، گفتند! »

در ادامه روند اسلامی‌سازی دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر با صدور احکامی تمام امامان جمعه را به عضویت هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد در استان‌هایشان منصوب کرد.


در همین زمینه

Share