Share

نیروهای دموکراتیک سوریه «اس دی اف» به پشتیبانی ایالات متحده به آخرین منطقه تحت محاصره «دولت اسلامی» موسوم به داعش حمله کردند.

نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها ــ عکس از آرشیو

منطقه تحت محاصره داعش در نزدیکی باغوز در کرانه شرقی رود فرات است. این آخرین قلمروی داعش در آن بخش از سوریه محسوب می‌شود که نیروهای تحت حمایت ایالات متحده نیز در آن حضور دارند.

مصطفی بالی، رئیس دفتر رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه در توییتی گفته که این حمله پس از خروج ۲۰ هزار غیرنظامی از این منطقه آغاز شده است.

او پیش‌تر گفته بود که حمله نیروهای دموکراتیک سوریه برای پایان دادن به داعش است، یا اینکه خود جنگجویان داعش تسلیم می‌شوند: «هیچ گزینه دیگری برای آنها وجد ندارد. ما تاکید می‌کنیم که هیچ مذاکره‌ای در کار نیست و هیچ قصدی نیز برای مذاکره وجود ندارد.»

نیروهای داعش اکنون در یکی دو روستای کوچک در این منطقه حضور دارند و کمتر از یک درصد از قلمروی سابق آنچه که خلافت اسلامی خوانده می‌شد در اختیارشان است.

ایالات متحده ۲۹ ژانویه اعلام کرد که تا چند هفته آینده داعش آخرین قلمروی محصور خود را از دست خواهد داد.

نیروهای دموکراتیک سوریه به پشتیبانی ائتلاف به رهبری‌ ایالات متحده داعش را در شمال و شرق سوریه شکست داده‌اند.

بعد از آنکه نیروهای دموکراتیک سوریه موفق شد داعش را از مقر فرماندهی خود در رقه بیرون براند، به سمت جنوب و استان دیرالزور حرکت کرد و به جهادگران افراطی در قلمروی شرق رود فرات یورش برد.

نیروهای داعش در غرب فرات نیز قلمرویی را در دست دارند اما این قلمرو در نواحی تحت کنترل رژیم سوریه و متحدانش است.

بخش مهمی از نیروهای دموکراتیک سوریه را نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» تشکیل می‌دهند. در ماه‌های اخیر مقامات ترکیه بارها تهدید کردند که در تدارک حمله‌ای علیه نیروهای کرد مستقر در شرق فرات و شمال سوریه هستند زیرا آنها را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌دانند که با دولت ترکیه سال‌هاست در جنگ است.


در همین زمینه:

Share