Share

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، روز شنبه ۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین گفت که شکست در گفت‌وگوها با آمریکا خطر بالا رفتن تنش‌ها را افزایش داده است و او در صورتی به دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا علاقه‌مند است که این کشور رفتار درستی در پیش بگیرد. جونگ اون گفت آمریکا به اشتباه بر این باور است که اگر بر کره شمالی فشار وارد کند، می‌تواند آن را رام و مطیع کند. او از آمریکا خواست از روش‌های خصمانه در مذاکرات دست بردارد.

نخستین دیدار ترامپ و اون در سنگاپور

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی کیم جونگ اون گفت «تا پایان سال جاری میلادی» منتظر می‌ماند تا ایالات متحده تصمیمی شجاعانه‌ با انعطاف بیشتر بگیرد.

او در سخنان خود از ترامپ خواست به دنبال توافقی عادلانه و قابل قبول برای دو کشور باشد.

کیم جونگ اون گفت نشست هانوی این شک قوی را در او ایجاد کرده که آیا آمریکا واقعا خواهان بهبود روابط با کره شمالی است؟

او در عین حال گفت روابط شخصی او و ترامپ عالی‌ست.

چو سون هویی، معاون وزیر خارجه کره شمالی اما ماه گذشته اعلام کرده بود این کشور می‌خواهد مذاکرات با آمریکا را به حالت تعلیق درآورد و به آزمایش‌های موشکی خود ادامه دهد. او گفت رهبر کره شمالی به زودی درباره این مسائل تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به ‌گفته او ایالات متحده در نشست اخیر بین رهبران دو کشور، «فرصتی طلایی» را از دست داده است.

چو سون هویی همچنین گفته بود:

«ما قصد برآورده کردن خواسته‌های آمریکا در نشست هانوی را نداریم و به شرکت در مذاکراتی از این دست نیز تمایلی نداریم.»

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ۸ اسفند/ ۲۷ فوریه برای دومین بار در هانوی، پایتخت ویتنام با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و ۹ اسفند/ ۲۸ فوریه، بدون نتیجه به مذاکرات خود پایان دادند.

ترامپ گفته بود کیم جونگ اون خواهان لغو کامل تحریم‌ها علیه کره شمالی است و این قابل پذیرش نیست.

ری یو هونگ، وزیر امور خارجه کره شمالی اما این سخنان ترامپ را نقض کرده و گفته بود چنان‌چه واشنگتن بخشی از تحریم‌ها را که روی کسب و کار مردم اثر گذاشته لغو کند، کره شمالی آماده است با نظارت بازرسان آمریکایی تولید پولوتونیوم و اورانیوم را متوقف کند.

اولین نشست دوجانبه ترامپ با اون اواسط ژوئن سال گذشته در سنگاپور برگزار شد و با توافق بر سر یک سند چهار بندی درباره موضوعاتی از قبیل «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره» به پایان رسید.


  • در همین زمینه

کره شمالی: ترامپ فرصت طلایی صلح را از دست داد

 

Share