Share

طالبان اعلام کرد که ششمین دور مذاکرات صلح با نماینده ویژه آمریکا در دوحه قطر  با حصول «پیشرفت‌هایی» در روند مذاکرات به پایان رسید.

زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان

به گزارش خبرگزاری رویترز، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان از دفتر سیاسی این گروه در قطر گفت:

«در ششمین دور مذاکرات روی پیش‌نویس معاهده [خروج سربازان آمریکایی از افغانستان] کار شد. در مجموع این دور از مذاکرات مثبت و سازنده بود. هر دو طرف به حرف‌های هم با صبر  و دقت گوش دادند.»

در ششمین دور مذاکرات صلح قطر ملا عبدالغنی برادر از بنیانگذاران طالبان حضور داشت. او از زندانی در پاکستان آزاد شده بود که ریاست دفتر سیاسی طالبان در دوحه را به عهده گیرد.

چهارشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت طالبان به دفتر نهاد آمریکایی «کانترپارت اینترنشنال» در شهر کابل حمله کردند. در این حمله دست‌کم ۹ نفر کشته شدند. این سازمان غیر دولتی در زمینه ارتقای برابری جنسیتی فعالیت می‌کند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان پنجشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت گفت دلیل حمله به «کانترپارت اینترنشنال» این بوده که «فرهنگ غربی» و از جمله اختلاط زن و مرد را ترویج می‌کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدئویی به‌مناسبت آغاز ماه رمضان از طالبان خواست که به این ماه احترام بگذارند و به خواست مردم در مورد صلح پاسخ مثبت بدهند. طالبان اما دولت غنی را به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشتر بخوانید:

ششمین دور مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در دوحه آغاز می‌شود

Share