Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه و سخنگوی یکی از گروه‌های شورشی در ادلب از حمله هوایی ارتش سوریه به منطقه «کاهش تنش» و نقض آتش‌بس یکجانبه خبر دادند.

منطقه راهبردی جبل الاکراد در سوریه

براساس گزارش خبرگزاری رویترز سه‌شنبه ۱۰ سپتامبر/۱۹ شهریور هواپیماهای ارتش سوریه با پشتیبانی روسیه برای نخستین بار پس از آتش‌بس ۳۱ اوت/۹ شهریور، اهدافی را در «منطقه کاهش تنش» بمباران کردند. بنا بر اعلام «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» که سازمان ناظر جنگ و مستقر در لندن است، هواپیماهای جنگی دوبار به منطقه کوهستانی و استراتژیک جبل الاکراد (کوهستان کرد) نزدیک به بندر لاذقیه حمله کرده‌اند.

محمد رشید، سخنگوی شورشیان جیش‌النصر (یکی از گروه‌های جهادی در ادلب) نیز با تایید این حملات گفت هواپیماهای جنگی فوق روسی بوده‌اند.

مشخص نیست که این حملات زمینه یورش دوباره جنگنده‌های سوری و روسی به این منطقه باشد.

ادلب، در شمال غرب سوریه، آخرین سنگر شورشیان این کشور محسوب می‌شود که از ماه مارس سال ۲۰۱۱ انقلابی را با هدف ساقط کردن رژیم بشار اسد آغاز کردند و در ابتدای امر و پیش از ورود حزب‌الله و داعش به جنگ سوریه، موفق شده بودند نقاط بسیاری از سوریه را به کنترل خود درآورند.

با ورود بازیگران جدید به سوریه، شورشیان که از هماهنگی، یکدستی و حمایت چندان منسجمی برخوردار نبودند هر چه بیشتر عقب رانده شدند. گروه‌های فعلی شورشی از حمایت ترکیه برخوردارند اما حالا با حملات وسیع دولت سوریه که از حمایت روسیه و ایران برخوردار است، در آستانه از دست دادن آخرین سنگر خود هستند.

از دوسال گذشته تاکنون توافق شده بود که در ادلب «منطقه کاهش تنش» ایجاد شود اما ارتش سوریه بارها این توافق را نقض کرده است.  با این‌حال نیروهای دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و روسیه در ۹ شهریور به صورت یکجانبه بر سر آتش‌بس در ادلب توافق کرده بودند.

در اوایل ماه اوت آتش‌بس دیگری نیز اعلام شده بود اما طرفین تنها ۳ روز به این آتش‌بس پای‌بند ماندند و پس از آن ارتش سوریه با تشدید حملات سنگین تحت حمایت روسیه، چندین منطقه از جمله خان شیخون را تصرف کرد و دوباره بر بزرگراه حلب-دمشق مسلط شد.

در همین زمینه:

بعد از بمباران هوایی سنگین، آتش‌بس در ادلب برقرار شد

Share