Share

مصر از جزییات کشف ۳۰ تابوت چوبی باستانی همراه مومیایی‌های داخل آنها پرده برداشت. این تابوت‌ها در شهر جنوبی الاقصر یافت شده‌اند و بزرگ‌ترین کشف در نوع خود در قرن اخیر محسوب می‌شوند.

Egyptian archeologist open a wooden coffin belonging to a man in front Hatshepsut Temple at Valley of the Kings in Luxor on October 19, 2019. - Egypt revealed on Saturday a rare trove of 30 ancient wooden coffins that have been well-preserved over millennia in the archaeologically rich Valley of the Kings in Luxor. (Photo by Khaled DESOUKI / AFP)

باستان‌شناسان در حال گشودن یکی از تابوت‌های باستانی که متعلق به یک مرد است/ عکس از AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک تیم از باستان‌شناسان مصری مجموعه‌ای ممتاز از تابوت‌های چوبی رنگ ‌شده برای مردان، زنان و کودکان را در یک منطقه از قبرستان غربی شهر الاقصر پیدا کرده‌اند.

وزیر آثار باستانی مصر تابوت‌های به نمایش ‌گذاشته شده را بزرگ‌ترین مجموعه تابوت انسانی کشف شده از پایان قرن نوزدهم تا امروز دانسته است.

در بیانیه وزارت آثار باستانی آمده است تابوت‌های حکاکی ‌شده و رنگ ‌شده، سه هزار سال قدمت دارند. بیانیه گفته که تابوت‌ها و مومیایی‌های داخل آنها «به لحاظ نگهداری، رنگ و کتیبه‌ها در شرایط خوبی هستند.»

مصطفی وزیری، مسئول تیم حفاری گفته است مومیایی‌ها به کاهنان زن و مرد و کودکان آنها تعلق دارد  و به قرن دهم پیش از میلاد و به دودمان بیست‌ و ‌دوم فرعونی باز می‌گردد.

وزیر آثار باستانی مصر گفته است تابوت‌های کشف ‌شده پیش از نمایش در موزه جامع مصر مرمت خواهند شد. موزه جامع قرار است سال آینده در کنار اهرام جیزه افتتاح شود.

ادامه کشف آثار باستانی در مصر اخیراً دولت این کشور را امیدوار کرده که بتواند به این طریق صنعت توریسم را بهبود ببخشد. سفرهای توریستی به مصر به دلیل بی‌ثباتی سیاسی این کشور و انتشار اخبار ناامنی کاهش یافته است.

اوایل ماه اخیر مصر از دو کشف آثار باستانی پرده برداشت. یکی از آنها یک منطقه صنعتی باستانی در دره غربی شهر الاقصر بود که به دره میمون‌ها نیز شهرت دارد.


در همین زمینه:

باستان‌شناسان مصری یک مجسمه تازه ابوالهول کشف کردند

Share