Share

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی ادعا کرد اطلاعات سپاه پاسداران با دستگیری روح‌الله زم از «حوادث ناگوار» در ایران جلوگیری کرده است. به گفته او «شبکه زم» قصد داشته از ابتدای مهر همزمان با عراق و لبنان، «با استفاده از زنان» در ایران «آشوب» برپا کند.

سپاه پاسداران به فاصله اندکی پس از اعلام دستگیری روح‌الله زم، اعترافات تلویزیونی او را از شبکه خبر پخش کرد.

سپاه پاسداران به فاصله اندکی پس از اعلام دستگیری روح‌الله زم، اعترافات تلویزیونی او را از شبکه خبر پخش کرد.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد و عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۴ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ادعا کرد روح‌الله زم به همراه «شبکه‌ای از ورزشکاران، هنرمندان، کارمندان دولت، نظامیان، قوه مقننه و حتی مسئولان قوه قضائیه» که در ۱۰ سال گذشته شکل گرفته است، برای ایجاد «آشوب‌های اجتماعی در ایران» همزمان با اعتراضات عراق و لبنان «برنامه‌ریزی» کرده بودند.

ابوترابی اعتراضات اجتماعی را «حوادث ناگوار برای کشور» خواند و گفت «شبکه روح‌الله زم» قصد داشته از ابتدای مهر ۹۸ و همزمان با ناآرامی‌های عراق و لبنان با استفاده از یک تلویزیون اینترنتی در اسرائیل که تصاویر آن قابل دریافت بر روی گوشی‌های تلفن همراه باشد، اعتراضات خیابانی را در ایران شکل دهد، اما سپاه پاسداران با دستگیری او مانع از ایجاد «آشوب» در کشور شده است.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی همچنین مدعی شد سپاه همزمان با دستگیری زم و در راستای راه‌اندازی آشوب‌های اجتماعی «۲۰ هزار کلاه متحد‌الشکل که از مشهد در حال انتقال به تهران بودند» را کشف کرده است. او به صورت ضمنی نقش زنان در اعتراضات عراق و لبنان را «تهییج مردم عادی به آشوب‌های اجتماعی» تفسیر کرد و بدون استناد به منبع مشخصی ادعا کرد:

«طبق برنامه‌ریزی‌های که انجام شده بود قرار بر این بود که خانم‌ها در آشوب‌های اجتماعی که در مهرماه قرار بود با محوریت آمدنیوز شکل بگیرد نقش اصلی داشته باشند همان اتفاقاتی که الان ما در لبنان و عراق شاهد آن هستیم و خانم‌ها نقش بسیار برجسته‌ای در این اتفاقات دارند. طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود تا تعدادی از خانم‌ها نقش تقسیم پول در کف خیابان‌ها را برعهده بگیرند و مردم عادی را تهییج به برگزاری آشوب‌های اجتماعی کنند».

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دوشنبه ۲۲ مهر اعلام کرد روح‌الله زم را دستگیر کرده است. او که پس از اعتراضات سال ۸۸ یک بار دستگیر و سپس از ایران خارج شده بود سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز را در خارج از کشور راه‌اندازی کرد. این کانال پس از مدتی به کانال انتشار اسناد فساد حکومتی معروف شد.

اظهارات ابوترابی درباره «شبکه گسترده زم در ایران» در حالی منتشر شده است که برخی از نمایندگان مجلس پیشتر نسبت به اعتراف‌گیری از زم برای تخریب برخی جریانات هشدار داده بودند. با این وجود پیش از ابوترابی، مقامات دیگری از جمله مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بودند «او در همه جا در درون حاکمیت و دولت نفوذی و پیوند داخلی داشته و اگر پرونده او باز شود، پرونده بسیاری از افراد بسته می‌شود».

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری خود اعلام کرد که در هفته‌های آینده نسبت به نتایج به‌دست آمده از پرونده روح‌الله زم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در همین زمینه:

طرح منع پخش اعترافات متهمان پیش از برگزاری دادگاه در مجلس بررسی می‌شود

Share