Share

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در بازگشت از ژاپن از پیشنهاد جدید توکیو به تهران برای «شکستن» تحریم‌های آمریکا خبر داد. روحانی گفت: هردو کشور ایران و ژاپن پیشنهاد جدیدی را ارائه کرده‌اند و قرار است رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها ادامه پیدا کند.

روحانی در اظهاراتش درباره نتایج مذاکره با نخست‌وزیر ژاپن از پیشنهادات جدیدی برای حل بن‌بست برجام و «شکستن» تحریم‌ها خبر داد. مشخص نیست این پیشنهادات چه ابعادی دارد اما به‌نظر می‌رسد اختلاف تهران و توکیو برسر حضور نظامی ژاپن در خلیج فارس و دریای عمان به قوت خود باقی‌ست. عکس از ایرنا

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شنبه ۳۰ آذر در کنفرانس خبری خود درتهران اعلام کرد ژاپن پیشنهاد جدیدی را برای «شکستن تحریم‌ها»‌ی ایالات متحده آمریکا، به ایران ارائه کرده است. روحانی بدون اشاره به جزئیات این پیشنهاد به خبرنگاران گفت:

«ژاپنی‌ها برای شکستن تحریم‌ها پیشنهاد جدیدی دادند و ما هم یک پیشنهاد جدید مطرح کردیم».

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: «شکستن تحریم های آمریکا یک کار ضروری، ملی و انقلابی است. ژاپنی‌ها و اروپایی‌ها می‌خواهند تحریم‌ها را بشکنند و پیشنهادها و راه‌حل‌هایی را مطرح کرده‌اند و ما هم در این زمینه بحث مفصل کردیم و بنا شد رایزنی‌ها با ژاپن را ادامه بدهیم».

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن جمعه ۲۰ دسامبر/۲۹ آذر اعلام کرده بود کشورش تمام تلاش خود را برای برقراری ثبات در خاورمیانه انجام خواهد داد و از ایران خواسته بود تا به برجام وفادار بماند.

سفر حسن روحانی به ژاپن و دیدار او با شینزو آبه به درخواست ایران انجام شد.

خبرگزاری رسمی کیودو سه‌شنبه ۳ دسامبر/۱۲ آذر به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در سفر به توکیو تنش در خلیج فارس و بحران خاورمیانه را «جدی‌تر از هر زمان دیگری» خوانده و خواهان بررسی امکان سفر فوری حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به ژاپن شده است. توکیو پس از مشورت با واشنگتن با سفر روحانی به ژاپن موافقت کرد.

برخی از کارشناسان این سفر را نوعی مذاکره غیرمستقیم میان ایران و ایالات متحده و رجوع مسئولان جمهوری اسلامی به واسطه‌گری ژاپن در این زمینه عنوان کرده بودند. شینزو آبه ‌۲۲ خردادماه سال جاری به ایران سفر کرده بود. در آن زمان گفته شد که نخست‌وزیر ژاپن پیامی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای رهبری ایران دارد اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با او گفت هیچ پیامی برای ترامپ ندارد؛ چراکه او را حتی شایسته پیام‌ دادن نمی‌داند.

روحانی هنگام ترک تهران به مقصد خاور دور اعلام کرده بود یکی از موضوعات گفت‌و‌گو با نخست‌وزیر ژاپن امنیت ناوبری در خلیج فارس است.

ژاپن به‌رغم عدم حضور در ائتلاف دریایی آمریکا که به‌دنبال افزایش تنش‌ها در تنگه‌هرمز شکل گرفت، مایل است نیروی نظامی مستقل به خلیج فارس بفرستند و از ایران خواسته تا به تعهدات بین‌المللی خود مبنی بر تامین امنیت این نیروها پای‌بند بماند.

روحانی دربازگشت از ژاپن تنها اظهارات پیشین خود را تکرار کرد و گفت:

«نظر ما نسبت به امنیت منطقه ثابت است. معتقدیم امنیت منطقه باید توسط کشورهای آن تامین شود بر همین مبنا هم طرح صلح هرمز را ارائه کردیم».

رئیس جمهوری اسلامی که در سفرش به خاوردور به مالزی نیز رفته بود، نشست سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور را «مطلوب» خواند و از همکاری صنعتی و مالی ایران و مالزی سفر ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی در آینده نزدیک به تهران خبر داد.

مهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی شنبه در آخرین روز نشست سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور اعلام کرد کشورهای اسلامی قصد دارند با توسعه روابط تجاری و مالی، از تجارت طلا و داد و ستد پایاپای برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی استفاده کنند.


بیشتر بخوانید:

اختتامیه نشست کوالالامپور: طرح ایده دور زدن تحریم‌ها از طریق تجارت طلا

Share