Share

سخنگوی قضائیه در نشست خبری هفتگی خود حکم اعدام امیر رحیم‌پور به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا (سیا) و محکومیت زیباحالت منفرد، «جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی» به ۲۵ سال زندان را تایید کرد. غلامحسین اسماعیلی با تکذیب آزادی عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف گفت: علیه قالیباف کیفرخواستی مطرح نیست و او در پرونده شهرداری متهم نیست.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه صبح سه‌شنبه ۱۵ بهمن در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد دیوان عالی کشور حکم اعدام امیر رحیم‌پور به اتهام جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را تأیید کرده و به زودی این حکم اجرا می‌شود.

اسماعیلی در ادامه از محکومیت علیرضا زیباحالت منفرد به ۲۵ سال زندان خبر دارد. منفرد «جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی» خوانده می‌شود.  دیوان عالی کشور این حکم را هم تایید کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از نشست خبری خود آزادی عیسی شریفی را تکذیب کرد. عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف، در شهرداری تهران از نیروهای سابق سپاه پاسداران بود که به «جاسوسی» متهم شده است.

در تیر سال جاری گزارش‌هایی درباره اعدام عیسی شریفی منتشر شد اما رسانه‌های داخلی در آن زمان به نقل از یک منبع آگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح گزارش کردند پرونده او در مرحله صدور کیفرخواست است.

در اردیبهشت ۱۳۹۸ غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران از پرونده عیسی شریفی به عنوان «پرونده موسوم به شهرداری» نام برده و گفته بود که این پرونده متهمان دیگری هم دارد. دادستان نظامی تهران اتهام این مقام ارشد شهرداری را «مالی» عنوان کرده بود اما پس از بازداشت عیسی شریفی در شهریور ۱۳۹۶، حراست شهرداری تهران بلافاصله اعلام کرد که اتهامات او با مسئولیت‌هایش در دوران شهرداری ارتباطی ندارد.

شورای نگهبان صلاحیت محمد باقر قالیباف برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تأیید کرده است. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه درباره تأیید صلاحیت قالیباف و پرونده او گفت:

«ما نسبت به موضوعات شهرداری تهران و پرونده‌هایی که در آن حوزه و شخص قائم مقام شهردار بود رسیدگی کرده و توضیح دادیم. ایشان جز متهمان نیست و کیفرخواستی ندارد.»

در همین رابطه اما یاشار سلطانی، سردبیر سابق سایت معماری نیوز، که پیش از این دست قالیباف و  مدیران زیر دست او در دوران دوازده ساله شهرداری تهران به فساد گسترده متهم کرده بود مجددا و در آستانه انتخابات با شکایت محمدباقر قالیباف مواجه شده است. سلطانی که افشاگر پرونده املاک نجومی است، در توییتر نوشت:

«دلیل احضارم به دادسرا، شکایت قالیباف از من بود. هدفش ساکت کردنم در انتخابات است.  پرونده تخلفاتش در اختیار شورای نگهبان است و حق مردم است که در جریان آن‌ها قرار بگیرند.  اگر کسی در دستگا‌‌‌ه‌های نظارتی جرات پرسش از قالیباف را ندارد، من در  دادگاه افکار عمومی از او خواهم پرسید.»

غلامحسین اسماعیلی درباره احضار غیرقانونی پروانه سلحشوری، نماینده مجلس و مصونیت قضائی نمایندگان نیز گفت هنوز نمی‌توانم درباره پرونده او صحبت کنم چون اتهامات او هنوز ثابت نشده است و نمایندگان برای فعالیت‌های خارج از «وظایف نمایندگی» مصونیت ندارند.

Share