Share

مسئولان محلی کرمان چند روز پیش پایان اعتصاب کارگران شرکت ملی زغال‌سنگ کرمان را اعلام کردند اما این اعتصاب ادامه یافت. خانواده‌ها همراه کارگران در اعتصاب حاضر شدند و زنان برای بیان مشکلات کارگران به جلوی صحنه آمدند.

اعتصاب کارگران زغال سنگ کرمان- ۱۴ تا ۲۲ اردیبهشت ۹۸

اعتصاب کارگران شرکت زغال‌سنگ کرمان از ۱۴ اردیبهشت در اعتراض به واگذاری شرکت و با خواست امنیت شغلی، افزایش دستمزد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، و ایجاد مسکن کارگری آغاز شد.

در ویدئویی که از ادامه اعتصاب در ۲۴ اسفند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، زنانی با فرزندان کوچک‌شان در محل اعتصاب از مشکلات معیشتی خانواده و شرایط کار ناعادلانه کارگران می‌گویند و از مسئولان می‌پرسند چطور می‌شود با حقوق یک و نیم میلیون تومانی زندگی کرد.

آن‌ها همچنین به قرارداد موقت کارگران با وجود ۱۵ سال سابقه کار و عملی‌نشدن طرح ساخت مسکن کارگری اعتراض کرده و می‌پرسند چرا مسئولان به وضع کارگران بی‌توجه‌اند.

معادن زغال‌سنگ کرمان برای تسویه بدهی دولت به صندوق بازنشستگی فولاد کشور واگذار شده است و مساله واگذاری آن به شرکتی به نام دالاهو و عرضه سهام آن در بازار بورس سبب موج جدید اعتصاب و اعتراض در این مجتمع شده است.

«خبرگزاری دانشجو» وابسته به بسیج دانشجویی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت در گزارشی به نقل از کارگران اعتصابی که همراه خانواده‌های خود مقابل شرکت تجمع کرده‌ بودند، نوشت:

«مدیران شرکت زغال‌سنگ قصد دارند ۴۵ درصد از سهام آن را در بورس عرضه کنند… در همان ابتدای شیوع کرونا شرکت تصمیم به تعطیلی کارگران از ۲۵ اسفند تا ۲۵ فروردین گرفت؛ اما در اصل قرار بر این بود که کارگران سه ماه تعطیلی با حقوق داشته باشند و بعد از روند واگذاری، به شرکت بازگشته و با سیاست‌های جدید مواجه بشوند. اما کارگران به محض اینکه متوجه ماهیت ماجرا شدند به سر کارشان بازگشتند».

یک استاد دانشگاه باهنر کرمان نیز به خبرگزاری بسیج دانشجویی گفته است:

«در حال حاضر شرکت زغال‌سنگ کرمان تبدیل به شرکت دولتی شده که آورده‌هایش برای دولت کم بوده و قرار است به دلیل حجمی از بدهی‌ها، واگذار بشود. میزان تولید این شرکت در سه سال اخیر سیل نزولی پیدا کرده و نبود مواد اولیه، زمینه‌ساز این مشکل است. متاسفانه روند تولید شرکت‌های زغال‌سنگ کرمان کاملا سنتی است.»

تا کنون چه گذشته است؟

مدیران صندوق بازنشستگی فولاد و دالاهو می‌خواستند کارگران را برای دریافت سه ماه بیمه بیکاری، به صندوق بیکاری معرفی کنند و پس از طی پروسه عرضه سهام شرکت در بورس، آن‌ها (یا بخشی از آن‌ها) را به سرکار بازگردانند. کارگران اول اردیبهشت در اعتراض به این مساله اعتصاب کردند و پس از تکذیب واگذاری شرکت به کار بازگشتند اما در پی اعلام علنی عرضه سهام شرکت در بورس، اعتصاب را از سر گرفتند.

بیش از سه هزار کارگر شرکت زغال‌سنگ کرمان از ۱۴ اردیبهشت در سه معدن هشونی، همکار و پابدانا با خواست عدم واگذاری معدن به بخش خصوصی، تضمین امنیت شغلی، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، و اعمال ضریب سنوات کاری کارگران از ۱,۵ به ۲ برای کاهش سن بازنشستگی دست به اعتصاب، تجمع و راهپیمایی زدند. در روزهای بعد بیش از هزار تن از کارگران همراه خانواده‌هایشان با برپایی چادر در محوطه شرکت تحصن کردند. برخی خانواده‌ها شب را در خودروها سپری می‌کردند.

بعد از ظهر دوشنبه ۲۲ اردیبهشت در هفتمین روز اعتصاب برای رسیدگی به مطالبات کارگران، نشستی با شرکت مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان، مدیر کل اداره کار، نمایندگان بسیج و شوراهای اسلامی کارگران سه معدن هشونی، همکار و پابدانا، و فرمانداران این سه شهر، در اداره کار کرمان برگزار شد. مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت تا آن جا که قانون اجازه دهد خواست‌های کارگران عملی می‌شود.

او درباره برخی دلایل اعتراض، از جمله کاهش سن بازنشستگی کارگران از خود سلب مسئولیت کرد و افزود: «البته باید توجه داشت که برخی از خواسته‌های کارگران نه تنها از حوزه اختیارات صندوق بلکه از حوزه اختیارات دولت نیز خارج است و نیاز به مصوبه مجلس دارد.» مطابق صورت‌جلسه امضاشده به کارگران وعده داده شده است طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا شود.

اعتصاب اما به‌رغم تلاش بسیج و شورای اسلامی زغال سنگ کرمان، و برخلاف اظهارات مسئولان استان و مدیرکل اداره کار کرمان ادامه یافت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد و هم مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان گرچه طرح واگذاری شرکت به بخش خصوصی را انکار می‌کند اما هر دو ضرورت عرضه سهام آن در بورس تاکید دارند و مدعی‌اند به نفع کارگران است.

یکی از مشکلات کارگران هم عدم اجرای طرح خانه‌های کارگری است که قرار بود در اراضی وسیع تحت اختیار شرکت ساخته شوند و تعدادی از کارگران هم برای آن ثبت‌نام کرده بودند اما مدیران زمین‌ها را به فروش رساندند. کارگران نگرانند واگذاری شرکت به دالاهو و عرضه سهام آن در بورس، وسیله‌ای باشد برای فروش باقی ازاضی شرکت.

در همین زمینه

کارگران اعتصابی زغال‌سنگ کرمان به بخشی از خواسته‌هایشان دست یافتند

Share