Share

مبنای دفاعیات معاون پیشین دفتر اجرایی رئیس قوه قضاییه بر رفاقت بود و نه ندامت از شبکه‌سازی و ارتشاء و زمین‌خواری و ایجاد شفافیت. اکبر طبری در دومین جلسه دادگاه گفت: «من با مشایخ و نجفی مانند سه ‎برادر بودیم، اگر من ۸۰۰ میلیارد هم بخواهم این برادرانم می‌دهند و اگر کل ‎لواسان و کارخانه‌اش را بخواهم به نام من می‌کند. این ‎رفاقت است.» نماینده دادستان با کنایه در پاسخ گفت: طبری محبوب دل‌های متهمان اقتصادی است.

اکبر طبری، معاون پیشین دفتر اجرایی رئیس قوه قضاییه
اکبر طبری، معاون پیشین دفتر اجرایی رئیس قوه قضاییه

نخستین جلسه دادگاه اکبر طبری، معاون پیشین دفتر اجرایی رئیس قوه قضاییه و همدستانش در ادامه دادگاه‌های «رسیدگی به مفاسد اقتصادی» یکشنبه ۱۸ خرداد و دومین جلسه چهارشنبه ۲۱ خرداد برگزار شد. مبنای محاکمه طبری در دومین جلسه دادگاه رابطه او بود با حسن نجفی و فرهاد مشایخ در جریان ساخت ویلایی در لواسان و کشف دستخطی از او در این پرونده. نجفی و مشایخ متهم‌اند به ایجاد شبکه ارتشاء و زمین‌خواری و پولشویی که یک سر آن به غلامرضا منصوری، قاضی متواری می‌رسد.

 اکبر طبری در توضیح رابطه‌اش با حسن نجفی و فرهاد مشایخ مبنا را نه در توضیح ارتشاء و شبکه‌سازی برای زمین‌خواری و ایجاد شفافیت بلکه بر رفاقت گذاشت:

«نجفی هر وقت به ایران می‌آمد ۴ روز بود و پس از آن به خارج از کشور می‌رفت. با مشایخ می‌آمدند و و مرا می‌دیدند. جلسه نبود و ما مانند سه برادر بودیم. اگر من ۸۰۰ میلیارد هم بخواهم این برادرانم می‌دهند و اگر کل لواسان و کارخانه‌اش را بخواهم به نام من می‌کند. این رفاقت است. اگر شما از این دوستان ندارید به من ارتباطی ندارد.اگر آنها نیز از من بخواهند من نیز برای آنها انجام می‌دهم.»

در ادامه دادگاه، قاضی از متهم درباره قطعه زمین‌ مشجری در لواسان که متهم ظاهراً ۱۶ سال قبل سند آن را به نام خود زده بود توضیح خواست. متهم به سادگی پاسخ داد:

«نمی‌دانم که مال کیست. مشایخ آورده بود. مشایخ نماینده تام‌الاختیار نجفی بود و من از مشایخ گرفته‌ام.»

طبری در مجموع از پذیرش اتهامات سرباز زد و دادستان را به «پرونده‌سازی‌ و افترازنی» متهم کرد و استدلال آورد که آنچه مبنای اتهامات اوست مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته است و رسیدگی به آن هم مختومه اعلام شده است.

سابقه حضور اکبر طبری در قوه قضائیه به ۲۰ سال قبل می‌رسد. او در زمان ریاست محمود هاشمی شاهرودی و صادق آملی لاریجانی بر قوه قضائیه مدیر کل امور مالی و معاونت اجرایی حوزه ریاست بود. اطلاعات سپاه او را ۲۳ تیر ۱۳۹۸ بازداشت کرد. لاریجانی که در آن زمان از قوه قضاییه به فرمان خامنه‌ای بر کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تکیه زده بود، ابتدا بازداشت اکبر طبری را تکذیب کرد. چند روز بعد اما قوه قضاییه موضوع را تایید و معاون لاریجانی را به فساد و ارتشاء متهم کرد. صادق لاریجانی هم در نامه‌‌‌پراکنی با محمد یزدی، عضو شورای نگهبان ارتباط دادن او به پرونده طبری را «فضاسازی» خواند.

بیشتر بخوانید:

Share