Share

شش ماه پس از شیوع کرونا در ایران، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا بار دیگر تاکید کرده که همه جا باید عزاداری محرم برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است. همزمان، سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای دو هزار و ۳۱۶ تن دیگر به ویروس کرونا و فوت ۱۹۵ تن در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

اعلان نصب شده در یک هیات مذهبی، از مردم دعوت می‌کند ماسک نزنند

چند روز است که حسن روحانی در سخنانش بر لزوم برگزاری مراسم محرم با وجود شیوع کرونا در اغلب استان‌های ایران و تلفات روزانه بالای ۲۰۰ نفر، تاکید می‌کند. او روز شنبه چهارم مرداد هم در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به لزوم توجه به پروتکل‌ها در ماه محرم، گفته همه جا باید عزاداری امام حسین برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است.

روحانی گفته:

«یک وقتی در جامعه ما بحث بود که نان یا جان. اما مردم ما نشان دادند که اصلأ چنین دوگانگی وجود ندارد و هر دو در کنار هم می‌تواند محقق شود. الان هم برخی می‌گویند عزاداری یا سلامت؟ پاسخ این است که هردو. هم عزای امام حسین باشد و هم تاکید بر سلامتی.»

او با اشاره به تجربه ماه رمضان و شب‌های احیا گفته با وجود برگزاری این مراسم، «هیچکس بعد از آن نگفت که ماه رمضان و شب‌های قدر باعث شیوع کرونا شد. حتی معاندین هم چنین چیزی را نگفتند.»

روحانی شرایط بهداشتی برگزاری مراسم محرم را چنین توصیف کرده:

«زمان عزاداری و وجود ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و یک فضای باز و فاصله گذاری لازم است. زمان عزاداری می‌تواند کنترل شود، می‌شود چهار یا پنج روز باشد. می‌توان زمان حضور در عزاداری‌ها محدود شود چون می‌تواند ما را با مشکل در زمینه شیوع کرونا مواجه کند.»

او ماسک داشتن و جمع نشدن افراد زیاد در فضای محدود را هم جزو «شکوه مراسم محرم» دانسته است و گفته کسی نمی‌تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند: «ما می‌خواهیم هم عزاداری کنیم هم عزادار امام حسین را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم مردم و هم دین و هم امام حسین از ما می‌خواهد.»

این گفته‌ها با آمار رو به افزایش ابتلا به کرونا و مرگ بر اثر آن و حتی برخی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در تضاد است. از جمله، علیرضا زالی رییس ستاد مبارزه با کرونا در تهران به دلیل بالا رفتن آمارها، خواستار دورکاری ۵۰ درصد کارمندان در تهران برای کاهش ترافیک شده است.

تحمل کرونا مثل تحمل تحریم‌هاست

حسن روحانی با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران گفته مردم سال‌های سختی را با وجود تحریم‌ها پشت سر گذاشته‌اند و اینکه گفته می‌شود مردم عروسی داشته باشند اما اجتماع شکل نگیرد مردم را در سختی و فشار قرار می‌دهد اما مردم در طول دوسال و چندماه تحریم و چندماه کرونا نشان داده‌اند که به زانو درنمی‌آید و توان ایستادگی در برابر آن را دارند.

رییس جمهوری ایران گفته مردم باید از این بیماری خطرناک بترسند و مراقبت و استراحت داشته باشند، اما بین اضطراب و استرس و ترس معقول تفاوت وجود دارد. او تاکید کرده وقتی می‌گوییم در اجتماعات باید ماسک داشته باشیم پس وفور کافی و قیمت مناسب ماسک را هم باید در کنارش محقق کنیم.

به گفته روحانی، گفته می‌شود در وزارت بهداشت روزانه ۱۱ میلیون ماسک تولید می‌شود. او اما از مردم هم خواسته که در تامین ماسک مششارکت داشته باشند و روحیه ایثارگری و یاری کردن در جامعه حفظ و تقویت شود.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی هم روز شنبه اعلام کرد کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و از ماسک استفاده نکنند هیچ سرویسی در حوزه‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی از جمله وسایل حمل و نقل عمومی به آنها داده نمی‌شود و اگر شخص یا مسوولی در این زمینه تخلف کنند با او برخورد می‌شود.

روحانی گفته این بیماری مقطعی نیست و بحث روز و ماه و شاید سال در این موضوع مطرح نیست و تا زمان تولید واکسن راهی طولانی در پیش روست.

رییس جمهوری ایران همچنان مدعی شده که شیوع کرونا در برخی استان‌ها کنترل شده است.

این در حالی است که سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز شنبه اعلام کرده «۱۳ استان کشور در وضعیت هشدار و نگران‌کننده هستند و اگر مردم در این استان‌ها پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند و مسئولان نظارت جدی در اجرای این پروتکل‌ها نداشته باشند و محدودیت‌ها را اعمال نکنند، ممکن است در هفته‌‌های آینده شاهد افزایش موارد فوت و ابتلای کرونا در این استان‌ها باشیم.»

در همین زمینه:

Share