Share

عبدالله عبدالله، رئیس مجلس مشورتی لویه جرگه افغانستان خبر داد که لویه جرگه با آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان به صورت مشروط موافقت کرده است. برخی شروط که برای این موافقت مطرح شده است عبارتند از تضمین زندانیان در خصوص عدم بازگشت به میدان‌های جنگ و آغاز فوری مذاکرات صلح. قطعنامه رسمی لویه جرگه فردا صادر خواهد شد.

لویه جرگه صلح افغانستان از جمعه ۱۷ اسد آغاز به کار کرد/عکس از آرشیو

با پایان نشست امروز لویه جرگه صلح افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه و مجلس مشورتی لویه جرگه در نشستی خبری در کابل گفت ۵۰ کمیته کاری گزارش‌هایشان را ارائه و با آزادی ۴۰۰ زندانی موافقت کرده‌اند.

به گفته عبدالله، نتیجه نهایی لویه جرگه به صورت رسمی فردا اعلام می‌شود. او افزود که در صورت تایید تصمیم کمیته‌ها از سوی لویه جرگه، این تصمیم در زودترین فرصت عملی می‌شود.

رئیس مجلس مشورتی لویه جرگه همچنین گفت که بعد از اعلام تصمیم نهایی سه روز فرصت هست که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

عبدالله تصریح کرد که جز مسئله آزادی زندانیان موضوع دیگری سد راه انجام مذاکرات نبوده است. او گفت: «اگر گروه تروریستی  طالبان پس از رهایی زندانیان شروط دیگر بگذارند، جای تأسف خواهد بود. اطمینانی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم داده شده است، انتظار ایجاد موانع تازه از سوی طالبان را نداریم.»

عبدالله گفت که نظرات مختلفی پیش از تصمیم لویه جرگه برای آزادی زندانیان مطرح شده است: «برخی از اعضای لوی‌جرگه می‌گفتند که پیش شرط وجود داشته باشد، بعضی‌ها خواستار ضمانت و کاهش خشونت بودند و برخی حتی خواهان ضمانت‌های بین‌المللی شدند.»

بر این اساس برخی شرکت‌کنندگان لویه جرگه خواستار علنی شدن فهرست زندانیان شده‌اند تا مردم آنها را بشناسند.

رئیس لویه جرگه صلح افزود: «امروز جمع بندی نهایی دراین زمینه انجام می شود و قطعنامه آن فردا و در پایان نشست لویه جرگه منتشر خواهد شد.»

قطعنامه لویه جرگه صلح افغانستان فرردا صادر خواهد شد.


Share