Share

محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا و اپیدمیولوژیست به روزنامه «جهان‌صنعت» گفته اولین بیمار مبتلا به کرونا دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اواخر دی‌ماه مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهانکاری کرده و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند.

او با اشاره به اینکه از همان ابتدا اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه صورت نگرفته، گفته قطعا از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون این آمار مهندسی شده است و این آمار بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق می‌شود. محبوب فر اعلام کرده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است.

تاکنون بر اساس آمارهای رسمی ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ایران بیش از ۱۸ هزار بر اثر کرونا جان باخته‌اند. هرچند بر اساس مدارکی به دست زمانه رسیده تا نیمه تیرماه آمار جان‌باختگان سه برابر آمار اعلام شده دولتی بوده است. در هفته‌های اخیر آمار روزانه جا‌ن‌باختگان به شکل رسمی سه رقمی و در بسیاری از روزها بالای ۲۰۰ نفر بود، اما در چند روز اخیر وزارت بهداشت آمار روزانه زیر ۲۰۰ مرگ را ارائه می‌کند.

محبوب فر درباره کاهش آمار فوتی‌ها در روزهای اخیر گفته در حال حاضر ۶۰ درصد از افراد جامعه، خودشان را مقید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی می‌دانند.

روز شنبه حسن روحانی اعلام کرد که با متخلفان در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخورد خواهد شد. محبوب‌فر گفته با توجه به جرم‌انگاری‌ها و مجازات‌هایی هم که درخصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و غیردولتی در نظر گرفته شده است، اگر افراد بدون ماسک به این ارگان‌ها مراجعه کنند از ارائه خدمات عمومی به آنها صرف نظر می‌شود.

به گفته این عضو ستاد مبارزه با کرونا، قبل از اعلام این برخوردها به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها تعداد بیماران بدحالی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند، افزایش پیدا کرده بود. او با تاکید بر اینکه بیماران بدحال شاخصی هستند برای افزایش تعداد جان‌باختگان در روزهای آتی، گفته با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، این روزها از تعداد بیماران بدحالی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند کاسته شده است. همچنین تعدادی از استان‌ها هم از وضعیت قرمز و زرد خارج شده‌اند اما همچنان خطر وجود دارد.

این عضو ستاد مقابله با کرونا درباره دورکاری نیمی از کارمندان و تاثیر آن بر بهتر شدن وضعیت این روزها گفته:

«وقتی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی صحبت می‌شود، صددرصد دورکاری نیمی از کارمندان در شهر‌ها و مراکز استان‌های قرمز در کم شدن آمار فوتی‌ها تاثیر بسزایی داشته است.»

محبوب فر در عین حال گفته در روز عید غدیر در بسیاری از مساجد و حسینیه‌ها برای تحویل غذایی نذری در بین مردم برنامه‌ریزی شده بود و بسیاری از مردم از شهر‌های اصفهان، شیراز، قم و تهران برای او فیلم‌هایی در خصوص رعایت نکردن پروتکل‌ها بهداشتی فرستادند:‌

«در تمام مساجد مردم برای گرفتن نذری در صف‌های طویلی بدون رعایت فاصله فیزیکی و ماسک ایستاده بودند. از طرفی با توجه به اینکه در سه روز گذشته کنکور کارشناسی ارشد برگزار شد، بر اساس گزارش‌های مردمی متاسفانه ۳۰ درصد از پروتکل‌هایی که ادعا شده بود سخت اجرا می‌شود به دلیل ازدحام جمعیت داوطلبان و خانواده‌های آنها فراموش شده بود. افرادی هم که برای مدیریت این پروتکل‌ها در محل حضور داشتند به دلیل ازدحام بیش از اندازه مردم کنترل امور از دست ماموران خارج شده بود.»

محبوب فر گفته برخلاف آنچه از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود که آزمایش‌های کرونا افزایش پیدا کرده، آزمایش‌، به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات، برای افراد بالاتر از ۶۰ سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و حساس انجام می‌شود و افراد عادی مثل کودکان، نوجوانان و جوانان اگر مشکوک به ابتلا باشند، باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کنند و حداقل هزینه آزمایش‌های آنها چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین بسیاری از آزمایشگاه‌ها تا رقم یک میلیون تومان برای این آزمایش از شهروندان دریافت می‌کنند.

عضو ستاد مبارزه با کرونا گفته در ایران رویکردی حاکم است که اراده‌ای برای کنترل کرونا ندارد.

محبوب فر تاکید کرده هرچند در حال حاضر آمار کاهش نسبی داشته، ولی کشور همچنان در وضعیت قرمز کرونا به سر می‌برد و نباید نسبت به عادی شدن شرایط اقدام کرد. او گفته کلیه تجمعات تا اطلاع ثانوی باید لغو شود از جمله دورهمی‌های خانوادگی، مناسبت‌های مذهبی، عروسی و عزاداری و اگر ماه محرم به همین منوال پیش برود، مجددا شاهد افزایش آمار فوتی‌ها در شهریورماه خواهیم بود. او کاهش آمار جان‌باختگان در روزهای اخیر را «موقتی» خوانده و گفته اگر یک خوش‌خیالی کاذب برای دولت و مردم ایجاد شود و دوباره بی‌خیال رعایت پروتکل‌ها شوند، مجددا آمار مبتلایان و فوتی‌ها افزایش پیدا می‌کند.

محبوب‌فر یا اشاره به اینکه رییس‌جمهور بدون توجه به نظر کارشناسان و متخصصان سلامت می‌گوید عزاداری‌های محرم می‌تواند به‌صورت باشکوه برگزار شود، گفته اختلاف‌نظرها میان اعضای ستاد ملی مقابله باغ کرونا و هیات دولت جدی است.

او همچنین تاکید کرده بخش زیادی از مردم خواهان لغو کنکورهای سراسری یا برگزاری مراسم عزاداری به صورت مجازی هستند، اما «منافع عده‌ای به گونه‌ای است که به دولت فشار آورده‌اند که برخی محدودیت‌ها اعمال نشود.»

عضو ستاد مقابله با کرونا گفته این بیماری قصد فروکش کردن ندارد و درصورتی‌که یک قرنطینه شدید در کشور، با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی مجددا اعمال نشود، ممکن است با فرارسیدن شهریور و پس‌ازآن در آغاز پاییز، کشور شاهد موج بعدی بیماری باشد و تعداد فوتی‌ها چهاررقمی شود.

بیشتر بخوانید:

Share