Share

رئیس جمهوری فرانسه در بیروت خواستار تغییرات سیاسی و اقتصادی در لبنان شد. امانوئل مکرون هشدار داد اگر رهبران سیاسی لبنان نتوانند در عرض سه ماه دست به اصلاحات بزنند و کشور را وارد مسیر جدیدی کنند، با تحریم‌های اقتصادی مواجه خواهند شد. خبرگزاری‌ها از ملاقات او با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان خبر داده‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دومین بار در ماه گذشته به بیروت سفر کرده است، با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد. از جزئیات این ملاقات خبری منتشر نشده است اما رئیس جمهوری فرانسه پیش از این دیدار در مصاحبه‌ای اعلام کرد: اگر مقام‌های لبنان نتوانند در عرض سه ماه اصلاحات اقتصادی و سیاسی را آغاز کنند، ممکن است با «اقدامات تنبیهی» از جمله تحریم‌های اقصادی روبه‌رو شوند.

پولیتیکو سه‌شنبه اول سپتامبر/۱۱ شهریور به نقل از رئیس جمهوری فرانسه نوشت:

«سه ماه آینده زمانی اساسی برای شروع تغییرات در لبنان است و اگر هیچ تغییری ایجاد نشود، اقدامات تنبیهی در پی‌ خواهد آمد».

مکرون گفت: «هفته‌های پیش رو برای لبنان حیا‌تی‌اند و این آخرین شانس سیستم است». او تاکید کرد: اگر مقام‌های لبنانی نتوانند در عرض سه ماه کشور را وارد مسیر جدیدی کنند، با اقداماتی که احتمالاً ممانعت از اختصاص کمک‌های مالی مورد احتیاج لبنان و همچنین تحریم طبقه سیاسی حاکم را شامل می‌شود، مواجه خواهند شد.

رئیس جمهوری فرانسه تایید کرد که به‌دنبال گرفتن «تعهد‌ معتبر» از رهبران لبنان و «سازوکار پیگیری این تعهدات» از جمله برگزاری انتخابات پارلمانی در شش تا ۱۲ ماه آینده است.

رویترز هفته گذشته (۲۷ اوت/ ۴ شهریور) به نقل از یک مقام آگاه که نام او پنهان ماند ادعا کرد که دولت فرانسه یک نقشه راه دو صفحه‌ای تدوین کرده و از طریق سفارت آن کشور در بیروت در اختیار مقامات لبنانی قرار داده است: حسابرسی در بانک مرکزی، تشکیل دولت موقت برای انجام اصلاحات فوری، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در طی یک سال و همینطور بازسازی بندر بیروت به عنوان گلوگاه اقتصادی لبنان با مشارکت شرکت‌های فرانسوی مهم‌ترین رئوس برنامه پیشنهادی دولت فرانسه‌اند.  

قرار است در ازای این تغییرات راه برای اختصاص کمک‌های مالی بین‌المللی به لبنان باز شده و زمینه‌ خروج لبنان از بحران اقتصادی فلج‌کننده‌ای که انفجار فاجعه‌بار بیروت به وخامت آن دامن زد، فراهم شود.

رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه با پولیتکو ادعا کرد که تلاش‌های او برای فشار بر مقام‌های لبنانی و ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور «یک شرط‌بندی پرمخاطره» است و او تنها چیزی که دارد یعنی «سرمایه سیاسی» خود را روی میز گذاشته است.

مکرون قرار است در ادامه سفر خود علاوه بر بازدید از مناطق مختلف بندر ویران‌شده بیروت، با جناج‌های مختلف سیاسی این کشور ملاقات و رایزنی کند. رئیس جمهوری لبنان روز گذشته مصطفی ادیب، سفیر سابق این کشور در آلمان را مأمور تشکیل کابینه کرد. اقدامی که به نوبه خود متاثر از فشارهای فرانسه بر لبنان برای ایجاد نظام جدید سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای تشکیل دولت در لبنان ضرب‌الاجل تعیین کرده بود.

در همین زمینه:

Share