Share

مصطفی ادیب، نخست‌وزیر مکلف لبنان، یک روز بعد از سفر رئیس جمهوری فرانسه به لبنان مذاکرات برای تشکیل دولت بحران را آغاز کرد. امانوئل مکرون برای تشکیل دولت و اعمال اصلاحات اقتصادی دو هفته مهلت تعیین کرده بود. همزمان معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا برای گفت‌وگو با نمایندگان معترضان و جامعه مدنی لبنان وارد بیروت شد.

جنبش المستقبل به رهبری سعد حریری یکشنبه ۳۰ اوت/ ۹ شهریور اعلام کرد مصطفی ادیب، سفیر لبنان در آلمان را به عنوان نامزد تصدی نخست وزیری آن کشور معرفی می‌کند

دوشنبه گذشته در آستانه سفر امانوئل مکرون به بیروت، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، مصطفی ادیب را مأمور تشکیل کابینه کرد. حسابرسی در بانک مرکزی، تشکیل دولت موقت برای انجام اصلاحات فوری، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در طی یک سال و همینطور بازسازی بندر بیروت به عنوان گلوگاه اقتصادی لبنان با مشارکت شرکت‌های فرانسوی مهم‌ترین رئوس برنامه پیشنهادی دولت فرانسه‌اند.

رئیس جمهوری فرانسه در سفرش به بیروت گفته بود فرانسه آماده کمک به لبنان برای غلبه بر بحران است، اما اگر اصلاحات اقتصادی در عرض سه ماه انجام نشود، از کمک‌های مالی خبری نیست و حتی ممکن است مقامات لبنانی تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گیرند.

علاوه بر جنبش المستقبل به رهبری سعد حریری، حزب‌الله و جنبش امل هم از ادیب حمایت کرده‌اند.

محمد رعد، رئیس فراکسیون پارلمان «وفاداری به مقاومت» (وابسته به حزب‌الله لبنان) برای تشکیل دولت جدید، اعلام آمادگی کرد. رعد چهارشنبه ۲ سپتامبر/۱۲ شهریور بعد از دیدار با ادیب گفت:

 «ما از دشواری و حساسیت این مرحله اطلاع داریم و امیدواریم که دولت جدید برخی اصلاحات مورد توافق را انجام دهد.»

در بر پاشنه دیگری می‌گردد

در همان حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه وارد بیروت شد. شنکر اعلام کرد که در این سفر ترجیح می‌دهد به جای گفت‌وگو و رایرنی با رهبران سیاسی لبنان با فعالان جامعه مدنی و نمایندگان معترضان دیدار و گفت‌‌وگو کند.

شنکر در مصاحبه با شرق‌الاوسط از مصطفی ادیب، نخست‌وزیر مکلف خواست اصلاحات سیاسی و اقتصادی را اعمال کند:

«لبنان به دولتی نیاز دارد که به مشکلات مردم و خواسته‌های آنان برسد. یک دولت مسئول و شفاف که اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم را به انجام برساند.»

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت:

«از این پس کارها در لبنان به شکل دیگری انجام می‌شود.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه صبح چهارشنبه از بیروت وارد بغداد شد.


بیشتر بخوانید:

Share