Share

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، روز شنبه ۲۴ آبان‌ ماه با انتشار یک پست در صفحه فیسبوک خود از بازداشت فردی به‌نام «عادل، فرزند محمد عارف» به‌عنوان طراح حمله به دانشگاه کابل خبر داد و نوشت که این فرد پیش از این «تا صنف سوم در دانشکده شرعیات درس خوانده» و از سوی شبکه «حقانی» برای انجام این حمله استخدام شده است.

به ‌نوشته روزنامه «۸ صبح کابل» در افغانستان، صالح همچنین گفته:

«مردم نجیب و چشم‌براه افغانستان، طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل را دستگیر کردیم. چنانچه گفته بودیم داعش تنها یک اسم است؛ این‌هایی که این‌کار را کرده‌اند چند هویتی هستند: حزب التحریر، طالب، داعش و همه، هر زمانی نیاز بوده از یک عنوان و لقب خاص استفاده کرده‌اند.»

به ‌گفته معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، فرد بازداشت شده (عادل، فرزند محمد عارف)، اهل استان پنجشیر است و خانواده‌اش در منطقه پلچرخی کابل زندگی می‌کنند.

صالح در ادامه نوشته:

«باشندگان [اهالی] محل گفته‌اند که عادل سه سال مفقود بود و آوازه بود که برای جنگ و آموزش بیرون رفته است. عادل نام، می‌گوید که سلاح را از شبکه‌ حقانی از ولایت خوست به دست آوردند و هدایت برای‌شان توسط ثناوالله داده می‌شد.»

روز دوم نوامبر / ۱۲ آبان، حدود ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه صبح، در حالی‌ که قرار بود در دانشگاه کابل نمایشگاه کتاب افغانستان و ایران با حضور مقامات دو کشور برگزار شود، مردان مسلح به این بزرگ‌ترین دانشگاه افغانستان حمله کردند.

به‌ دنبال این حمله خونین که دست‌کم ۲۲ نفر کشته و ۲۲ تن زخمی برجای گذاشت، در حالی ‌که برخی خبرگزاری‌ها این حمله را به داعش نسبت دادند، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان مسئول این جنایت است و آن‌چه داعش ادعا کرده دروغ است.

در همین زمینه: دولت افغانستان، طالبان را مسئول حمله به دانشگاه کابل دانست

گروه طالبان اما در واکنش به گفته‌های امروز امرالله صالح، ضمن رد دست داشتن شبکه حقانی در حمله به دانشگاه کابل، اعلام کرده که این ادعا به خاطر جلب توجه و فریب مردم مطرح شده است.

برخی منابع غیر رسمی در افغانستان اما اعلام کرده‌اند که «عادل» در بازجویی‌های اولیه به ارتباط خود با شبکه حقانی اعتراف کرده است. 


در همین زمینه:

Share