ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گسترش اعتراض‌ها به قتل حکومتی مهسا امینی: معترضان در پاوه، تهران، رشت و مشهد هم به خیابان آمدند

اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی به دیگر شهرهای ایران تسری یافت. عصر دوشنبه در پاسخ به فراخوان فعالان حقوق زنان در تهران، رشت و مشهد تجمع‌هایی شکل گرفت. پلیس با خشونت قصد داشت معترضان را پراکنده کند. منابع نزدیک به فعالان حقوق بشر و زنان از بازداشت شمار زیادی از معترضان در کردستان و تهران خبر داده‌اند.

اعتراض به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی به شهرهای دیگر ایران تسری یافته است. صبح امروز کردستان اعتصاب کرده بود و در تهران دانشجویان دانشگاه‌ها علیه علی خامنه ای و حجاب اجباری شعار دادند. عصر دوشنبه دامنه اعتراضات مردمی گسترده‌تر شد.

در کردستان، پاوه واقع در استان کرمانشاه نیز به اعتراضات پیوست. گروهی از زنان در پاوه بدون حجاب اسلامی در خیابان راهپیمایی کردند و شعار دادند ژن، ژیان، ئازادی. سقز، سنندج و دیواندره صبح امروز صحنه اعتراضات مردم خشمگین بود.

منابع نزدیک به فعالان حقوق بشر در کردستان خشونت پلیس را کم‌سابقه توصیف کرده و گفته‌اند که پلیس با گلوله به معترضان شلیک کرده است.

برخی منابع گفته‌اند در دیواندره ماموران دولتی دستکم چهار تن را کشته‌اند. زمانه به صورت مستقل هنوز نمی‌تواند این خبر را تایید کند.

تهران: مرگ بر دیکتاتور

در تهران هم در پاسخ به فراخوان جمعی از فعالان حقوق زنان گروهی از مردم در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع کردند.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است حاضران شعار می‌دهند مرگ بر دیکتاتور، می‌کشم می‌کشم آنکه خواهرم کشت و مرگ بر جمهوری اسلامی. زنان حاضر در این تجمع روسری های خود را از سر برداشته‌اند.

حضور نیروهای امنیتی در محل برگزاری تجمع پرشمار گزارش شده است. شاهدان عینی می‌گویند پلیس با خشونت قصد دارد معترضان را پراکنده کند. معترضان ن با شعار «بی شرف، بی شرف» نیروهای سرکوبگر را خطاب قرار داده‌اند.

یک ویدئو از اعتراض امروز در تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد معترضان خودروهای پلیس را واژگون کرده‌اند.

صبح امروز نیز در تهران دانشجویان دانشگاه‌های امیرکبیر، تربیت مدرس، دانشگاه تهران و بهشتی در اعتراض به قتل حکومتی مهسا امینی تجمع و راهپیمایی کردند.

مهناز محمدی، فعال حقوق زنان و مستندساز در جریان این اعتراض بازداشت شده است.

رشت: حکومت ضد زن نمی خوایم

در رشت نیز به دنبال فراخوان گروهی از فعالان زنان برخی از شهروندان به خیابان آمدند. در یک ویدئو کوتاه که از این تجمع اعتراضی منتشر شده است، حاضران شعار می‌دهند «زن، زندگی آزادی»- ترجمه کردی «ژن ژیان ئازادی» که در روزهای گذشته در مراسم خاکسپاری مهسا امینی و اعتراض های گسترده به این قتل حکومتی در کردستان تکرار شده است. آن‌ها همچنین شعار دادند «حکومت ضد زن نمی‌خوایم نمی‌خوایم».

«توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» یکی دیگر از شعارهایی معترضان در رشت است.

یک ویدئو از آغاز شکل‌گیری تجمع در رشت نشان می‌دهد ماموران امنیتی و لباس شخصی پرشماری در محل حضور دارند و با خشونت کلامی زنان را پراکنده می‌کنند.

اعتراض در مشهد

دامنه اعتراضات به مشهد که از آن به عنوان یکی از پایگاه های اصلی مذهبیان تندرو حاکم بر ایران نام برده می‌شود هم رسید.

معترضان در مشهد سرود یار دبستانی من را همخوانی کردند.

در مشهد که بیشترین سختگیری‌های اخیر درباره حجاب از آنجا آغاز شد، زنان معترض شعار دادند: «ما روسری نمی‌خوایم»

صبح امروز نیز در تهران دانشگاه‌های بهشتی، تربیت مدرس و امیرکبیر شاهد اعتراض گسترده دانشجویان علیه خشونت‌ورزی سیستماتیک جمهوری اسلامی بر زنان و قتل حکومتی مهسا امیری بود.

در استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی نیز اصناف اعتصاب کردند و مردم به خیابان آمدند.

مشهد

مهسا امیری ۲۵ شهریور پس از اینکه چهار روز در کما بود، در بیمارستان جان باخت. خانواده او گفته‌اند که ماموران پلیس هنگام بازداشت، او را کتک زده‌اند. یک گروه هکری نیز گفته است تصویر عکسبرداری از سر مهسا امیری را که از سیستم بیمارستان کسری تهران برداشته است، نشان می‌دهد او دچار خونریزی مغزی شده بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.