Share

دمکرات‌های کنگره آمریکا در حالی به کوبا سفر کرده‌اند که آزادی سفر بین ایالات متحده و این کشور گسترش پیدا کرده و آن‌ها اکنون می‌توانند با استفاده از کارت‌های اعتباری آمریکایی، سیگار برگ و رام نیشکر کوبایی بخرند و وارد خاک آمریکا کنند.

سناتور پاتریک لی، نماینده مردم ورمانت در کنگره آمریکا، در هاوانا

سناتور پاتریک لی، نماینده مردم ورمانت در کنگره آمریکا، در هاوانا

هیئتی از دمکرات‌های کنگره آمریکا از روز شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی ماه برای بازدیدی سه روزه و غیر رسمی از هاوانا و برای گفت‌وگوی دوستانه با مقامات کوبایی و رهبران جامعه مدنی وارد این کشور شدند.

چهارشنبه و پنجشنبه آینده قرار است که اولین سری مذاکرات رسمی بین مقامات ارشد سیاسی کوبا و ایالات متحده در هاوانا برگزار شود. هیئت نمایندگان ایالات متحده به رهبری معاون وزیر امور خارجه روبرتا جاکوبسون، به هاوانا سفر می‌کنند.

روبرتا جاکوبسون، دیپلماتی است که متخصص منطقه آمریکای لاتین است. فیل پیترز، یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا که اکنون رئیس سازمان غیر انتفاعی «مرکز تحقیقات کوبا»ست، می‌گوید که سفر روبرتا جاکوبسون «بسیار مهم است» و پیش‌بینی می‌کند که این مذاکرات تمدید شود چرا که «مسائل مورد گفت‌وگو بسیارند».

همتای جاکوبسون از طرف کوبا، به احتمال زیاد ویدال جوزفینا خواهد بود؛ او دیپلمات عالی‌رتبه کوبایی و رئیس بخش امورات آمریکای شمالی در وزارت امور خارجه کوباست.

سفر نمایندگان کنگره غیررسمی است

نمایندگان مردم آمریکا در کنگره که همگی از حزب دموکرات هستند اکنون در سفری غیر رسمی در هاوانا هستند و برنامه دارند با مقامات کوبایی رهبران غیرنظامی این کشور به گفت‌وگو بنشینند تا در مورد اقدامات عملی برای عادی‌سازی روابط، صحبت کنند.

سناتور پاتریک لی، نماینده مردم ورمانت در کنگره آمریکا، هیئت اعزامی به کوبا را رهبری می‌کند. او در گفت‌وگو با خبرنگاران در هاوانا گفت که تمام اعضای این هیئت قبلاً به کوبا سفر کرده بودند و اکنون خوشحال‌اند که برای کمک به عادی‌سازی روابط به هاوانا سفر کرده‌اند.

لی از سیاست‌های بارک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، برای ایجاد رابطه مجدد با کوبا تقدیر کرد و گفت: «همه ما به شدت از مشی جدیدی که رئیس جمهور نسبت به کوبا اتخاذ کرده است، حمایت می‌کنیم.»

نماینده مردم ورمانت در کنگره همچنین تأکید کرد که پیش از این سفر امیدوار بوده که شاهد «آزادی بیان» بیشتری در کوبا باشد.

این برنامه قسمتی از حمایت حزب دمکرات از رئیس جمهور برای بازگرداندن روابط کوبا و آمریکا است. روابط آمریکا و کوبا از سال ۱۹۶۱ به حالت تعلیق در آمده است.

اقتصاد گردشگری کوبا و امید به آزاد شدن سفر برای آمریکاییان

به عنوان بخشی از مذاکرات تاریخی آمریکا و کوبا و بر اساس قوانین جدید سفر و تجارت بین دو کشور، از روز جمعه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی ماه، شرکت‌های آمریکایی می‌توانند تلفن‌های همراه، کامپیوتر و تکنولوژی اینترنت به کوبا صادر کنند.

مسافران آمریکایی هم اجازه دارند از کوبا الکل، سیگار برگ یا هر نوع تنباکوی دیگری را تا سقف ارزشی ۱۰۰ دلار وارد کنند.

کارت‌های اعتباری و عابربانک آمریکایی هم‌اکنون در کوبا قابل استفاده‌اند و شهروندان آمریکایی محدودیتی برای خرج کردن پول در کوبا ندارند.

با این حال شهروندان آمریکایی هنوز اجازه ندارند به عنوان گردشگر به کوبا سفر کنند. وزارت خارجه آمریکا به مقررات جدید حدود ۱۲ دلیل موجه برای سفر به کوبا را اضافه کرده که آمریکایی‌ها به صورت مشروط و بدون مجوز می‌توانند به کوبا بروند، اما هنوز بازار گردشگری کوبا به روی آمریکایی‌ها بسته است.

باراک اوباما و همتای کوبایی او، رائول کاسترو تمایل کوبا و آمریکا برای آغاز مجدد روابط سیاسی را روز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ به صورت رسمی اعلام کردند.

اوایل هفته‌ای که گذشت، مقامات ارشد دولت آمریکا اعلام کردند که همه ۵۳ زندانی سیاسی کوبایی که آزادی آن‌ها مد نظر ایالات متحده بود، آزاد شده‌اند. رویترز به نقل از دیپلمات‌های آمریکایی نوشته است که این حرکت کوبا «یک گام مهم» برای آغاز مذاکرات دیپلماتیک در هاواناست.

در همین زمینه:

کوبا ۵۳ زندانیان سیاسی را طبق توافق با آمریکا آزاد کرد

کوبا ۲۵ دگراندیش زندانی را ‌‌‌آزاد کرد

کوبا: مدافعان حقوق بشر خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی شدند

از سرگیری روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا پس از نیم قرن

Share