Share

در آستانه اجلاس هفتم کشورهای قاره آمریکا در پاناما وزیران امور خارجه کوبا و آمریکا درباره روند عادی‌سازی روابط دو کشور گفت‌وگو کردند. اجلاس هفتم کشورهای قاره آمریکا در روزهای جمعه و شنبه، ۱۰ و ۱۱ آوریل / ۲۱ و ۲۲ فروردین، برگزار می‌شود و رهبران کوبا و آمریکا قرار است در این اجلاس با هم دیدار کنند. آمریکا و کوبا از دسامبر / آذرماه سال گذشته تغییر در روابط خود را آغاز کرده‌اند.

دیدار جان کری و برونو رودریگز ـ از زمان انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ تاکنون وزیران خارجه آمریکا و کوبا با هم دیداری نداشته‌اند.

دیدار جان کری و برونو رودریگز ـ از زمان انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ تاکنون وزیران خارجه آمریکا و کوبا با هم دیداری نداشته‌اند.

به‌گزارش رویترز، دیدار جان کری و برونو رودریگز، وزیران امور خارجه آمریکا و کوبا شب پنج‌شنبه ۹ آوریل / ۲۰ فروردین در هتلی در پاناما انجام شد. این دیدار دو ساعت به درازا کشید و در ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه پایان یافت.

دولت فدرال آمریکا از پیشرفت در این مذاکرات خبر داد. یک مقام بلندپایه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود پس از این دیدار گفت: «کری و رودریگز گفت‌وگوی طولانی‌ و سازنده‌ای داشتند. هر دو با پیشرفت مذاکرات موافق بودند و گفتند که برای حل‌وفصل مسائل برجسته تلاش خواهند کرد.»

آمریکا همزمان اعلام کرد که کوبا را از فهرست سیاه کشورهای حامی تروریسم خارج می‌کند.

دولت سوسیالیستی کوبا در ماه فوریه / اسفند ۱۳۹۳ گفته بود برای آغاز مجدد مذاکرات دیپلماتیک با ایالات متحده خواستار حذف نامش از این فهرست است.

بیشتر بخوانید: کوبا خواهان حذف نامش از فهرست کشورهای حامی تروریسم شد

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در راه آمدن به پاناما هنگامی که در جامائیکا توقف کرده بود گفت که وزارت امور خارجه توصیه‌های خود در این‌باره را به کاخ سفید فرستاده بود و او در انتظار نظر مشاورانش بود تا آن را اعلام کند.

منابع نزدیک به کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا در واشنگتن نیز گفتند که وزارت خارجه توصیه کرده بود که کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شود.

به‌گفته منابع آمریکایی، آخرین دیدار وزیران امور خارجه آمریکا و کوبا به ۲۲ سپتامبر ۱۹۵۸ در واشنگتن باز می‌گردد. در آن تاریخ جان فاستر دالس و گونزالو گوئل، وزیران خارجه دو کشور چند ماه پیش از فتح هاوانا توسط چریک‌های فیدل کاسترو با هم ملاقات کردند. در یکم ژانویه ۱۹۵۹ گوئل به همراه فولخنثیو باتیستا، دیکتاتور کوبا و دیگر رهبران وقت این کشور از هاوانا گریخت.

در ماه آوریل ۱۹۵۹ ریچارد نیکسون، معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا که در آن زمان سمت نخست‌وزیر را داشت، دیدار کرد. اما روابط این دو کشور به‌سرعت رو به تیرگی گرایید و با اعلام ملی شدن اموال آمریکا در کوبا، واشنگتن در ژانویه ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک خود با هاوانا را قطع کرد.

در همین زمینه:

کوبا ۵۳ زندانیان سیاسی را طبق توافق با آمریکا آزاد کرد

کوبا ۲۵ دگراندیش زندانی را ‌‌‌آزاد کرد

از سرگیری روابط ‌امریکا و کوبا پس از نیم قرن

مدافعان حقوق بشر کوبا خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی شدند

Share