Share

مراسم تشییع پیکر کوروش بخشنده، فعال کارگری، روز جمعه پانزدهم آبان با حضور بیش از هزار نفر در زادگاهش سنندج برگزار شد. او صبح روز پنج‌شنبه ۱۴ آبان‌ ماه بر اثر ایست قلبی جان سپرده بود.

Koorosh Bakhshandeh 2

کوروش بخشنده از اعضای «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» و عضو هیات اجرایی «کمیته دفاع از فعالان کارگری مهاباد» بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، قلب این فعال کارگری در شرایطی از تپش افتاده است که پیش‌تر در بیمارستان رجایی تهران، جراحی شده بود. او از انجام برخی فعالیت‌های روزانه منع شده بود و قرار گرفتن در شرایط استرس‌آور برایش ممنوع بود.

سایت کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، در گزارش خود از مراسم تشییع این فعال کارگری نوشته است که جمعیت حاضر در این مراسم به وصیت کوروش بخشنده پیکر او را در پرچمی به رنگ سرخ پیچیده‌اند.

این مراسم در شرایطی برگزار شده که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در میان جمعیت حضور داشته‌اند و از شرکت‌کنندگان عکس و فیلم می‌گرفته‌اند.

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سنندج ۲۸ مهرماه امسال کوروش بخشنده را به اتهام عضویت در حزب کومله، شرکت در برنامه‌ها و راهپیمایی‌های اعتراضی و همچنین عضویت در «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

حکم صادر شده برای این فعال کارگری به دلیل بیماری و کهولت سن، به سه ماه و یک روز حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود.

 Koorosh Bakhshandehنیروهای امنیتی ۱۶ اسفند ماه سال ۹۳، کوروش بخشنده را بازداشت کرده بودند. او پس از دو ماه در ۱۶ اردیبهشت‌ ماه امسال، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

گفته می‌شود این فعال کارگری در جلسه دادگاه خود در بیستم مهر ماه امسال، تمامی اتهام‌های امنیتی و وابستگی به احزاب اپوزیسیون خارج از کشور را تکذیب کرده، فعالیت‌های کارگری خود در کمیته هماهنگی را قانونی دانسته و از آن دفاع کرده است.

کوروش بخشنده دومین فعال کارگری سرشناس است که در هفته‌های اخیر جان خود را از دست می‌دهد.

یکشنبه ۱۳ شهریور ماه، شاهرخ زمانی، فعال کارگری زندانی، «به طور ناگهانی» در زندان رجایی شهر کرج درگذشت.

بیشتر بخوانید: شاهرخ زمانی، فعال کارگری در زندان رجایی شهر درگذشت

همبندیان این کارگر زندانی وقتی متوجه شدند او جانش را از دست داده که می‌خواستند او را برای هواخوری صبحگاهی بیدار کنند.

شاهرخ زمانی، عضو هیأت مدیره کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری و هیأت بازگشایی سندیکای کارگران ساختمان و نقاشان، پس از بازداشت در تبریز در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۰ به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. پیکر شاهرخ زمانی در تبریز به خاک سپرده شد.

در همین زمینه:

از بغض‌های فرو خورده فعالان کارگری در ایران

روایت مرگ شاهرخ زمانی از زندان رجایی‌شهر

Share