Share

تبلیغ موزیکال ناصر عاشوری قلعه رودخانی، نماینده فومن و شفت در مجلس نهم که در انتخابات هفتم اسفندماه هم مجدد نامزد شده است، در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است. این نماینده خود را مستقل معرفی می‌کند، اما پیش از نامزد شدن برای نقش قانون‌گذاری در مجلس پنجم، فرمانده سپاه پاسداران شهر فومن بوده است.

Ashoori Naser MP Fooman

عاشوری قلعه رودخانی در پاسخ به پرسش «رشت پرس» مبنی بر اینکه اصلاح‌طلب است یا اصولگرا می‌گوید: «بنده خود را فراتر از احزاب سیاسی می‌دانم چون قبل از انقلاب الفبای سیاسی را می‌دانستم، مدتی توسط ساواک دستگیرشده و به زندان رفتم.»

عاشوری از نمایندگان شهرهای غیرمرکزی ایران است که با بیان استقلال خود از سیاست‌های حزبی دوری می‌جوید اما کماکان در رابطه با قدرت مرکزی بوده است.

تبلیغ موزیکال عاشوری را بشنوید:

در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، این نماینده شهر فومن مشاور حسین نمازی، وزیر اقتصاد بود و با سیاست‌های او نیز تاکنون همدل بوده و طرفدار بازار آزاد است. ناصر عاشوری قلعه رودخانی که به جز تحصیلات حوزوی به دانشگاه نرفته است، از سیاست‌مداران «پوپولیست» منطقه فومنات است. او در مجلس معمولاً از طرح‌های مربوط به اقتصاد آزاد حمایت می‌کند و از جمله طرح‌هایی که امضاء کرده طرح ایجاد مناطق آزاد تجاری، طرح حذف آب بهای محصولات استراتژیک کشاورزی، طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و طرح آزادسازی معامله سهام عدالت در بورس است.

خود عاشوری توضیح می‌دهد: «هر کسی از ظن خود شد یار من. برخی من را چپ می‌دانند و معتدل برخی من را نیروی راست و اصولگرا تصور می‌کنند.»

پیشینه این نماینده مجلس اما نظامی است. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ و آزاد شدن از زندان وارد «کمیته انقلاب شهرستان فومن» شد. پس از تشکیل سپاه در ۱۴ تیرماه ۵۸، عضو رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و سال‌ها مسئول کاروان حج و زیارت فومن نیز بوده است.

نماینده فومن در مجلس نهم تقریباً در تمام دوره‌های سیاسی، از جمله دوره اصلاحات و دولت محمد خاتمی، مسند دولتی داشته است. عاشوری از مجلس پنجم به‌عنوان نماینده فومن وشفت وارد مناسبات قانون‌گذاری شده است و عضو هیئت‌رئیسه کمسیون اقتصادی مجلس بوده است.

مشخص نیست که این تبلیغ موزیکال که به زبان گیلکی و با ملودی محلی است، چه زمان و یا توسط چه کسانی تهیه شده است. اما متن ترانه که در تمجید عاشوری قلعه رودخانی است، او را «قهرمان» و «امیرکبیر گیلان» می‌خواند. حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی نیز او را «امیرکبیر ایران» می خوانند. به شکل تاریخی، صفت امیرکبیر  در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی به کسانی که طرفدار بازار آزاد و اقتصاد سازندگی و توسعه هستند، تعلق می‌گیرد.

پرونده ویژه انتخابات در رادیو زمانه: تقویت رهبر یا چیدن بال و پر او

در همین زمینه:

«این آش آنقدرها هم شور نیست» − گزارش میدانی از انتخابات

استاندار تهران خبر داد: کنترل ورودی‌های تهران در روز انتخابات

مهدی کروبی در حصر درخواست صندوق رأی کرد

احمد جنتی: تا جایی که توانستیم رد صلاحیت کردیم

هاشمی رفسنجانی: به چپاولگران بیت‌المال با زبان رأی پاسخ دهید

دعواهای انتخاباتی حزبی در ساری منجر به استعفای شهردار شد

خودروی یک کاندیدای اصلاح‌طلب به آتش کشیده شد

محسنی‌اژه‌ای: دستگاه اطلاعاتی کشور در انتخابات مراقب ضد انقلاب است

بیانیه انتخاباتی امامی کاشانی علیه “روباه پیر”

رفسنجانی: می‌دانند عملکرد مثبتی ندارند به رقبای انتخاباتی تهمت می‌زنند

Share