Share

هشت نفر از مقامات بلندپایه ترکیه، در چارچوب آن‌چه دولت ترکیه پرونده «سازمان تروریستی فتح‌الله گولن»(FETO)  می‌نامد بازداشت شدند.

Turkey-Gulan

خبرگزاری آناتولی روز جمعه ۱۱ مارس / ۲۱ اسفند گزارش داد این بازداشت‌ها به‌دستور دادستانی کل ترکیه در شهر ازمیر واقع در غرب این کشور صورت گرفت.

از جمله بازداشت‌شدگان، فاتح آجار، معاون سابق وزیر کار و امور اجتماعی؛ محمد آتش، رئیس دانشگاه شفا در ازمیر و مدیر منطقه‌ای تأمین اجتماعی ازمیر هستند.

بنا به این گزارش، دادستان ازمیر تحقیقات درباره «تقلب» در فروش زمین‌های عمومی با قیمت‌های نازل به نفع «سازمان‌های موازی» وابسته به فتح‌الله گولن را آغاز کرده است.

متهمان با از سر گذراندن آزمایش‌های پزشکی به دادستانی کل ازمیر معرفی شدند.

مدیر سابق تأمین اجتماعی ازمیر که خبرگزاری آناتولی از او با نام «م. ک» یاد کرده و در حال حاضر مدیر منطقه صنعتی آدانا است پس از بازجویی آزاد شد.

پلیس ترکیه همچنین در چارچوب همین پرونده در جست‌وجوی دو متهم دیگر، از جمله شریف‌علی تکالان، رئیس پیشین دانشگاه فاتح استانبول است.

دادستانی اتهامات این افراد را «کمک به سازمان‌های موازی FETO با شناخت کامل»، «جعل اسناد و استفاده از مدارک جعلی» و «فروش ساختمان‌های متعلق به تأمین اجتماعی کمتر از قیمت واقعی آن‌ها»، اعلام کرده است.

روزنامه‌ زمان و خبرگزاری جیهان مرتبط با جنبش فتح‌الله گولن نیز در یک هفته اخیر به فاصله چهار روز توسط نیروهای پلیس ترکیه اشغال، بسته و به دولت واگذار شدند.

جنبش فتح‌الله گولن، واعظ مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به جنبش حزمت (خدمت) شهرت دارد. گولن که ابتدا متحد اردوغان بود بعدها به یکی از مخالفان او تبدیل شد و در حال حاضر در آمریکا به‌سر می‌برد. در این مدت دولت ترکیه جنبش گولن را به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته است.

———————————————————————————————————————

گزارش‌های پیشین:

• گولن و اردوغان؛ زمان و فراتر از زمان

خبرگزاری «جیهان نیوز» ترکیه به کنترل دولت در آمد

• پلیس ترکیه دفتر روزنامه «زمان» را اشغال کرد

•  عفو بین‌الملل کنترل دولت ترکیه بر مطبوعات را محکوم کرد

• داود اوغلو: اتهامات روزنامه «زمان» پولشویی و توطئه است

• داود اوغلو از اقدام علیه روزنامه «زمان» دفاع کرد

• تولیت «زمان»: گامی به سوی حکومت سلطانی در ترکیه

Share