Share

شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۰ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع، ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

ahmad-Shahid

این رای‌گیری شامگاه چهارشنبه ۲۳ مارس/ چهارم فروردین در ژنو انجام شد و به این ترتیب احمد شهید برای ششمین سال متوالی، وضعیت حقوق بشر در ایران را دیده‌بانی خواهد کرد.

ماموریت آقای شهید سال گذشته نیز با همین تعداد رای تمدید شده بود:‌ ۲۰ رای مثبت، ۱۱ رای منفی و ۱۶ رأی ممتنع.

خبرگزاری فارس این خبر را با تیتر ماموریت احمد شهید با “رای حداقلی” شورای حقوق بشر تمدید شد، منتشر کرده و رای عربستان، قطر و امارات متحده عربی به تمدید این ماموریت را پر‌رنگ کرده است.

وزیر خارجه پیشین مالدیو از ژوئن سال ۲۰۱۱ کار خود را به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امر حقوق بشر ایران آغاز کرد تا با تمرکز بر موارد نقض حقوق بشر، با استفاده از اهرم‌های بین‌المللی مانع نقض حقوق اساسی شهروندان در جمهوری اسلامی شود.

او در طول پنج سال گذشته به دلیل مخالفت مقام‌های جمهوری اسلامی، نتوانسته به ایران سفر کند. همچنین تهران با رد گزارش‌های آقای شهید، پیوسته او را به رعایت نکردن اصل بی‌طرفی و استناد به منابع غیرموثق متهم کرده است.

در همین زمینه: جواد لاریجانی: گزارش احمد شهید آبکی است و ظریف: گزارشگر ویژه را به ایران و سازمان ملل تحمیل کرده‌اند

احمد شهید در آخرین گزارش خود (ترجمه فارسی) از وضعیت حقوق بشر در ایران، از اعدام بیش از ۹۶۶ نفر در طول یک‌سال میلادی گذشته در ایران خبر داد که بالاترین آمار اعدام‌ها در ایران در دو دهه گذشته است و بیش‌ترین در جهان.

او همچنین از اعدام نوجوانان انتقاد کرد، فشارها بر فعالان مدنی را برشمرد و خواستار رعایت حقوق اقلیت‌ها شد.

آقای شهید نگرانی خود را از برخوردهای تلافی‌جویانه با فعالان حقوق بشر به این شکل و ادبیات در گزارشش منعکس کرد: گزارشگر ویژه، نگرانی‌ھای خود در خصوص حوادثی که به نظر می‌رسد به قصد تلافی‌ علیه افرادی صورت گرفته که با سازمان‌ھای بین‌المللی حقوق بشری و مکانیسم‌ھای حقوق بشری سازمان ملل تماس گرفته‌اند، مجددا اعلام می‌دارد.

بیشتر بخوانید: احمد شهید: اعدام نوجوانان و فشار بر جامعه بهاییان را متوقف کنید

به دنبال انتشار این گزارش، روز پنج‌شنبه ۱۸ مارس/ ۲۸ اسفند، ۳۴ سازمان حقوق بشری در نامه‌‏ای ‏خطاب به کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل، از آن‌ها خواستند تا مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران را تمدید کنند.

در این نامه آمده است: «تمدید ماموریت گزارشگر ویژه پیام قدرتمندی به مقام‌های ایران است که نقض حقوق بشر در مرکز توجه شورا و جهان خواهد بود مگر این‌که در این زمینه تغییر و بهبودی قابل لمس رخ دهد.»

بر اساس نتایج رای‌گیری برای تمدید ماموریت احمد شهید، روسیه، چین و ونزوئلا از جمله کشورهایی بودند که خواهان پایان یافتن ماموریت گزارشگر ویژه بودند.

شماری از کشورهای غربی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان اما با اشاره به وضعیت حقوق بشر در ایران خواستار تمدید ماموریت احمد شهید شدند.

در همین زمینه:

واکنش‌ها به گزارش احمد شهید؛ آیا ماموریت او تمدید می‌شود؟

احمد شهید، نگران از افزایش اعدام‌ها و امیدوار به نتایج توافق هسته‌ای

احمد شهید در مورد افزایش اعدام‌ها در ایران هشدار داد

Share