Share

در ادامه موج بازداشت شهروندان در مهمانی‌ها، جمعه شب گذشته (چهاردهم خرداد)، ۴۲ نفر در دو مهمانی شبانه بازداشت شده‌‌اند. ۱۸ نفر از افراد بازداشت شده زن و ۲۴ نفر مرد هستند. گفته می‌شود که یک مرد غیر‌ایرانی و یک بازیگر معروف زن سینما و تلویزیون در میان بازداشت‌شدگان این دو مهمانی در تهران و کرج هستند.

Party

سایت عصر‌‌خبر، خبر بازداشت شهروندان در مهمانی تهران را با تیتر «دستگیری ۱۳ زن و مرد نیمه عریان در پارتی سعادت آباد» منتشر کرده است. علاوه بر مشروبات الکلی، ماشین‌های افراد حاضر در این مهمانی هم تا تعیین تکلیف قضایی ضبط شده‌اند.

در این گزارش آمده است که ماموران پلیس با اطلاع از برگزاری یک پارتی در خیابان سعادت‌آباد تهران وارد عمل شده و با ورود به این جشن مختلط که با موسیقی زنده (دی جی) در حال برگزاری بود، شش زن و هفت مرد را پوشش نیمه عریان بازداشت کردند.

علاوه بر این، ماموران نیروی انتظامی با ورود به یک باغ در کرج، ۲۹ دختر و پسر را دستگیر کرده‌اند.

“یک منبع آگاه” به عصر‌خبر گفته که پلیس استان البرز با کسب اطلاع از برپا شدن یک پارتی شبانه در یک ویلای شخصی، وارد عمل شده و ۱۲ دختر و ۱۷ پسر را دستگیر کرده است.

مرد غیر‌ایرانی که ملیتش مشخص نشده و بازیگر معروف سیما و تلویزیون که «خانم ک» معرفی شده است، در این مهمانی بازداشت شده‌اند: «از محل این مهمانی مشروبات الکلی و مواد مخدر کشف و ضبط شد.»

برخورد با مهمانی‌ها در ایران که در طول دوران حاکمیت جمهوری اسلامی همواره وجود داشته، در روزهای گذشته شدت یافته است: بیش از ۷۰ نفر در یک مهمانی شبانه در تهران بازداشت شدند، بازداشت ۲۹ دختر و پسر در یک پارتی در مشهد و اجرای حکم سه هزار و ۴۶۵ ضربه شلاق علیه ۳۵ دختر و پسر در قزوین.

شدت یافتن برخورد با مهمانی‌های شهروندان، نگرانی‌ها را درباره نقض حریم خصوصی افراد در ایران افزایش داده است، به ویژه این‌که معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه ایران، خبر از شواهد و قرائنی داده است که بر اساس آن‌ها برگزاری پارتی‌ها و حضور دخترها و پسرها در آن‌ها هدایت‌شده و هدفمندند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در آخرین نشست مطبوعاتی خود که روز چهارشنبه ۱۲ خرداد ماه برگزار شد، از سیستم‌های اطلاعاتی و انتظامی خواست تا این موضوع را پیگیری کنند.

پیش‌بینی می‌شد که به دنبال طرح این صحبت‌ها از سوی این مقام عالی‌رتبه قضایی، بازداشت شرکت‌کنندگان در مهمانی‌ها شدت پیدا کند، به‌خصوص که او پای سفارتخانه‌های خارجی را هم وسط کشیده بود: «{برخی افراد بازداشت شده} به صرف برپایی یک پارتی نمی‌آمدند و بعضی از این افراد با افرادی که از سفارتخانه‌ها آمده بودند، صحبت می‌کردند و نشانی می‌گرفتند و قرارهای بعدی را تحت عنوان پارتی می‌گذاشتند.»

همزمان بودن این مهمانی‌ها با سالگرد مرگ روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی هم می‌تواند دلیل دیگری برای برخوردهای شدیدتر باشد:

سوگواری مسئولین در مرقد و شادی مردم در شمال؛ خمینی واقعا مرده است

Share