Share

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید کسانی که پول‌های کلان دریافت کرده‌اند لیاقت مسئولیت ندارند و برکناری و برگرداندن پول‌های دریافتی به خزانه باید در دستور کار مسئولان باشد.

Khamenei

آیت‌الله خامنه‌ای صبح چهارشنبه ۱۶ تیر در خطبه‌های نماز عید فطر خواستار عزل و مجازات کسانی شد که دریافتی‌های “نامشروع” داشته‌اند. او این بار خواستار پیگیری و تداوم بررسی‌ها شد و گفت: «این گونه نباشد که سر و صدایی به پا و بعد قضیه به فراموشی سپرده شود.» رهبر ایران در ماجرای اختلاس بزرگ از رسانه‌ها خواسته بود قضیه را کش ندهند.

او پدیده حقوق‌های کلان را به مستی اشرافی‌گری و ترویج اسراف و تجمل نسبت داد و از این که اعتماد مردم به نظام کاسته شود ابراز نگرانی کرد: «مسئله عزل و برکناری و بازگرداندن اموال به بیت‌المال باید در دستور کار مسئولان باشد زیرا افکار عمومی به این موضوع حساس است.»

خامنه‌ای گفت کسانی که مرتکب بی‌قانونی شده‌اند مجازات و افرادی که از قانون سوءاستفاده کرده‌اند برکنار شوند: «زیرا لیاقت حضور در مراکز و مسئولیت‌ها را ندارند.»

او برداشتن دستمزدهای ظالمانه از بیت‌المال را خیانت خواند اما یادآوری کرد که تعداد این افراد به نسبت مدیران پاکدست نظام اندک است.

بحث دریافتی‌های کلان مدیران ارشد نظام، به جبهه‌گیری تمام عیاری نزد جریان‌های سیاسی و زیرمجموعه‌های رسانه‌ای آنها مبدل شده و هر یک در بررسی موضوع از ادبیات و تعابیر خود استفاده می‌کند.

منتقدان دولت، مخالفان روحانی و رسانه‌های اصولگرا که آغازگر این بحث بوده‌اند عبارت دستمزدهای نجومی و رسوایی فیش‌های حقوقی را به کار می‌برند اما دولت و رسانه‌های همراه، از ترکیب «دستمزدهای نامتعارف» استفاده می‌کنند و سعی در مدیریت موضوع دارند.

روحانی در بیانیه‌ای در ۱۴ تیر عنوان کرد که دستمزدهای نامتعارف یک میراث ساختاری معیوب و ناسالم است که از گذشته به جای مانده است. او در عین حال وعده کرد که با فساد و رانت در نظام اداری و اقتصادی کشور مقابله خواهد کرد و گفت: «با کسی عهد اخوت نبسته‌ام.»

معاون اول روحانی گفته که دریافتی‌های یک هزار مدیر ارشد دولت بررسی خواهد شد. در موج به راه افتاده، تا کنون مدیران عامل بانک‌های صادرات، رفاه کارگران، ملت، مهر ایران و اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی کنار گذاشته شده‌اند.

وبسایت تابناک در یادداشتی که سه‌شنبه ۱۵ تیر منتشر شد حرف‌های روحانی را اعترافاتی دیرهنگام خواند و نوشت انتظار می‌رفت دولتی که می‌گوید از ژنرال‌ها تشکیل شده، در همان ماه‌های اول و در گزارش صد روزه در این زمینه افشاگری می‌کرد نه اینک که بیشتر عمرش گذشته است.


در همین زمینه

Share