Share

شب باشکوه ریو برای آمریکا با ایستادن مایکل فلپس بر روی آخرین سکوی قهرمانی و گرفتن آخرین مدال طلای این شناگر افسانه‌ای تمام دوران المپیک گذشت. او با ۲۸ مدال (۲۳ طلا در چهار المپیک از سال ۲۰۰۴) با چشمان اشک‌بار به کار خود پایان داد.

Fleps

فلپس در ریو پنج عنوان قهرمانی المپیک یعنی پنج طلای دیگر به گنجینه افتخاراتش افزود و با آخرین مدال شنای ریو یک‌هزارمین مدال تاریخ المپیک‌های آمریکا در همه رشته ها در تمام دوران را به دست آورد.

برای ورزش ایران اما سهراب مرادی در دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه‌برداری قهرمان المپیک ریو شد: دومین مدال طلای ایران در ریو.

مرادی که به دلیل مثبت بودن آزمایش دوپینگش دو سال از حضور در رقابت‌ها محروم شده بود با مجموع ۴۰۳ کیلو‌گرم قهرمان المپیک شد. سهراب مرادی پس از قهرمانی المپیک گفت: «وقتی یک ورزشکار دوپینگ می‌کند خیلی چیزها را ازدست می‌دهد . من در خانه تمرین کردم و می‌دانستم همیشه فرصتی برای جبران هست.»

57333838

این ششمین مدال طلای تاریخ وزنه‌برداری ایران بود.

در دسته ۹۴ کیلو‌گرم، آدریان زیلینسکی وزنه‌بردار لهستانی و برنده مدال طلای المپیک لندن در آستانه رقابت ها دوپینگی شناخته شد و کنار رفت.

دیشب ملکه دوی سرعت زنان هم شناخته شد. الین تامسون جاماییکایی با زمان ۱۰ ثانیه و ۷۱ صدم ثانیه.

06046

مو فرح، دونده بریتانیایی دوی ۱۰‌هزار متر با وجود زمین خوردن در میانه این رقابت، شکست نخورد و مانند چهار سال پیش طلا گرفت.

مونیکا فویک ۲۲ ساله هم نخستین زن تاریخ پورتوریکو شد که در تنیس انفرادی زنان مدال طلا گرفت.

CpxlpUkXYAEJORL

دیدار پایانی تنیس مردان را هم اندی موری مدافع عنوان قهرمانی برابر دل پوترو از آرژانتین برگزار می کنند.

یک نفر در برابر همه

اوسین بولت، غول دوهای سرعت جهان، امشب در نیمه پایانی دوی ۱۰۰ متر المپیک می‌دود. این شاید برای آخرین حضور و رقابت او در ورزش حرفه‌ای‌ باشد.

اوسین بولت جاماییکایی، سریع‌ترین مرد جهان در دو المپیک پیشین با شش مدال طلا، برای نخستین بار با کفش‌های سنتتیک آبی رنگ، آخرین پدیده آدیداس می‌دود.

507b7

به این ترتیب احتمالا شبی تاریخی در خاطرات دهه‌های آینده ورق خواهد خورد. در رقابت امشب سریع‌ترین مردان جهان اما حسن تفتیان، نماینده ایران نیز حضور دارد.

در ایران اما کرمانشاه و مناطق کردنشین برای استقبال از کیانوش رستمی، نخستین مدال‌آور ایران در المپیک ریو آماده می‌شوند.

فرزاد فرهادی، ورزشکار ایرانی ساکن شهر کرمانشاه در این‌باره با رادیو زمانه گفت‌و‌گو کرده است:


در همین زمینه

روز هفتم المپیک ریو، روز شگفتی‌ها

Share