Share

کمیته کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط نازنین زاغری-راتکلیف شده است و از مقام‌های ایرانی خواسته است که به این زندانی سیاسی غرامت پرداخت شود.

Nazanin-Zaghari

نازنین زاغری

این کمیته به دنبال به درخواست یک گروه حقوق بشری پرونده نازنین زاغری را بررسی کرده و بر اساس نتیجه بررسی‌ها، اعلام کرده که او به شکل خودسرانه بازداشت و زندانی شده و تا به حال از حق محاکمه عادلانه برخوردار نشده است.

بر اساس گزارش این کمیته داشتن تابعیت دوگانه ایرانی-بریتانیایی در مورد نازنین زاغری باعث شده تا فشار بیشتری بر او وارد شود و بازداشت‌کنندگان او در حقش احجاف کنند.

در همین گزارش تاکید شده است که بازداشت خودسرانه شهروندان دو تابعیتی در ایران افزایش یافته و به یک رویه و امری معمول تبدیل شده است.

در همین زمینه«دو تابعیتی‌ها مورد توجه دشمن هستند»

رکوردشکنی در بازداشت دو تابعیتی‌ها: یک ایرانی‌آمریکایی دیگر بازداشت شد

همچنین روز پنج‌شنبه سیزدهم اکتبر/ ۲۲ مهر، ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری هم در یک کنفرانس مطبوعاتی به بازداشت و محکومیت همسرش و وضعیت او در زندان اعتراض کرد و از دولت بریتانیا خواست برای آزادی این زندانی سیاسی تلاش و کوشش بیشتری بکند.

در این نشست مطبوعاتی که در لندن برگزار شد، ریچارد راتکلیف گفت که هفته پیش با همسرش تماس تلفنی داشته و از او شنیده است که مدتی با هما هودفر هم‌سلولی بوده است.

به گفته آقای راتکلیف، نازنین زاغری از این مساله که دولت بریتانیا با وجود باز شدن دوباره سفارتش در تهران تا به حال نتوانسته کاری برای آزادی او بکند عصبانی‌ست و این در حالی‌ست که دولت کانادا توانست برای آزادی خانم هودفر مذاکره کند و او را از زندان اوین و به دنبال آن از ایران خارج کند.

بی‌بی‌سی گزارش کرده که در همین نشست، تولیپ صدیق، نماینده محله خانم زاغری در پارلمان بریتانیا، گفته است که بارها برای آزادی خانم زاغری با مقام‌های دولت بریتانیا مکاتبه کرده اما این نامه‌نگاری‌ها تا به حال به نتیجه‌ مشخصی نرسیده‌اند.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-‌بریتانیایی‌ست که شش ماه است در ایران در بازداشت به سر می‌برد. او در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شده است.

تاریخ صدور این حکم روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور/شش سپتامبر بوده اما خبر صدور حکم را خود نازنین زاغری، روز جمعه ۱۹ شهریور/۹ سپتامبر در تماس تلفنی از زندان به همسرش داده است: نازنین زاغری به پنج سال زندان محکوم شد

سپاه پاسداران ایران، ۱۵ فروردین/ سوم آوریل نازنین زاغری را در فرودگاه امام خمینی تهران دستگیر و به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل کرد.

ماموران پاسپورت بریتانیایی فرزند دو ساله او را هم ضبط کردند.

سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد ماه با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شد که نازنین زاغری در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.

در همین زمینه: اژه‌ای: دستگیری نازنین زاغری مسأله امنیتی است

در این اطلاعیه همچنین آمده بود که خانم زاغری در طول مدت بازداشت در یک سوییت در زندان کرمان نگهداری شده و مرتب با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است. گزارش‌های منتشر شده اما تاکید داشته‌اند که نازنین زاغری از زمان بازداشت به وکیل دسترسی نداشته و نتوانسته با همسرش در خارج از کشور تماس بگیرد یا دخترش را ملاقات کند.

خانواده نازنین زاغری گفته‌اند که او در تماس با آنها گفته که او را تحت فشار مجبور به اعتراف کرده‌اند و بازجویی‌های او درباره «مسایل امنیت ملی» است.

نازنین زاغری، پیش از دستگیری با بنیاد رویترز به عنوان مدیر پروژه همکاری داشته و در بنیادهای خیریه فعالیت می‌کرده است.

بنیاد رویترز می‌گوید که در ایران فعالیت نمی‌کند و برنامه‌ای هم برای فعالیت در ایران ندارد.


بیشتر بخوانید

Share