Share

دست‌کم چهار زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی کرج به دار آویخته شدند. این اعدام‌ها‌ سحرگاه روز پنج‌شنبه ۲۵ آذر به اجرا گذاشته شده‌‌اند. اتهام هر چهار محکوم ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر بوده است.

edam

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده است که این زندانیان پیش‌تر همراه تعدادی دیگر از زندانیان محکوم به اعدام به سلول‌های انفرادی ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده‌اند. آن‌ها «آخرین ملاقات» خود را در ساعت پنج عصر روز چهارشنبه به انجام رسانده بودند.

هویت افراد اعدام شده احراز شده است اما از سرنوشت شمار دیگری از زندانیان منتقل شده به سلول‌های انفرادی اطلاعی در دست نیست.

ایران پس از چین بیش‌ترین شمار اعدام‌ها را در میان کشورهای مختلف جهان به اجرا می‌گذارد و با توجه به فراوانی اعدام‌ها بر اساس جمعیت کشور، از این نظر در رتبه اول قرار دارد. شمار نزدیک به هزار اعدام در سال ۲۰۱۵ در ایران در طول ربع قرن گذشته بی‌سابقه بوده است.

بیش‌ترین اعدام‌ها در ایران در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر است. مجلس ایران به تازگی یک فوریت طرح مجازات جایگزین اعدام در مورد برخی مجرمان مواد مخدر را تصویب کرده است اما زمان رسیدگی به این طرح در مجلس هنوز مشخص نیست.

نمایندگان مجلس همچنین نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه نوشته‌اند و از او خواسته‌اند تا اجرای حکم اعدام حدود پنج هزار زندانی محکوم به اعدام را که جرایم‌شان در ارتباط با مواد مخدر است، تا زمان بررسی این طرح متوقف کند.

در عین حال اما شماری از مقام‌های حکومتی در پلیس و دستگاه قضایی همچنان بر مجازات اعدام برای برخی جرایم مرتبط با مواد مخدر اصرار دارند. از جمله:

Share