Share

در حالی که مجلس ایران با یک فوریت طرح مجازات جایگزین اعدام برای مجرمان مواد مخدر موافقت کرده است، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی معتقد است اعدام بهترین مجازات برای محکومان مواد مخدر در شرایط فعلی‌ست.

edam

محمد مسعود زاهدیان در واکنش آن‌چه خبرگزاری تسنیم آن را «بحث جنجالی حذف اعدام قاچاقچیان» خوانده، به این خبرگزاری گفته است: «در شرایط کشور ما که در مجاورت بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر قرار گرفته‌ایم و فعالیت سوداگران مرگ در توزیع این مواد در کشورهای مختلف در بالاترین حد است، شاید بهترین مجازات برای محکومان مواد مخدر اعدام باشد.»

این سرهنگ نیروی انتظامی شرایط زندان‌های کشور را هم نامناسب دانسته و گفته است که باید قبول کرد شرایط زندان‌های ما به‌گونه‌ای نیست که بشود فردی {قاچاقچی} را که «باعث گمراهی جوانان می‌شود»، در آن جا داد.

مجلس در تلاش است تا مجازات اعدام در مورد جرایم مربوط به مواد مخدر را در مورد مجرمانی که مسلح نیستند و سابقه محکومیت به اعدام یا حبس تا ۱۰ سال را نداشته‌اند، حذف کند.

بر این اساس، ماده‌ای به عنوان ماده ۴۶ به قانون مبارزه با مواد مخدر الحاق می‌شود که به موجب آن مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر در مواردی مفسد فی‌الارض محسوب می‌شوند و در سایر موارد که اعدام و حبس ابد در نظر گرفته شده‌، به بیش از ۲۵ تا ۳۰ سال حبس درجه یک محکوم می‌شوند.

در مقابل، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی خواستار اشد مجازات برای قاچاقچیان مواد مخدر شده و گفته است که امروزه در کشورهای آمریکایی و غربی هم برخوردهای شدیدی با قاچاقیان مواد مخدر می‌شود: «شاید امروز به‌دنبال ایجاد نابسامانی‌های جامعه، برخی به‌دنبال حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در کشور هستند.»


محمد مسعود زاهدیان:

اعدام تنها راهکار برای قاچاقچیانی‌ست که در زندان اصلاح نشده و ساز و کاری برای اصلاح آن‌ها وجود ندارد. از سوی دیگر برخی از این قاچاقچیان در درگیری‌های مسلحانه، در عملیات‌های نظامی مورد پیگیری قرار گرفته و دستگیر می‌شوند. این در شرایطی‌ست که حتی وقتی برخی از این قاچاقچیان دستگیر می‌شوند، به‌اندازه یک نیروی مسلح، سلاح و مهمات در اختیار دارند.


در ایران بیش‌ترین آمار اعدام‌ها مربوط به کسانی‌ست که به اتهام حمل یا فروش مواد مخدر دستگیر می‌شوند.

لینک‌های مرتبط:

Share