Share

کشاکش بر سر خوب و بد «برجام» و حد مسئولیت رهبر جمهوری اسلامی در زمینه توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی بالا گرفته است.

جواد کریمی قدوسی ادعا کرده که محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته که در مورد «برجام» اشتباه کرده است. وزارت خارجه اما نقل قول از ظریف را مخدوش و گزینشی خوانده است.

در پرتو انتخابات ریاست جمهوری آتی در ایران، در رسانه‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب می‌توان بازتاب کشاکش بین وزارت خارجه و نمایندگان اصول‌گرای مجلس را مشاهده کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

افشای یادداشت‌های یک نماینده

دوشنبه ۲۹ آذر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تشکیل جلسه داد. محمد جواد ظریف هم در این جلسه حضور داشت. جواد کریمی قدوسی، نماینده اصول‌گرای مجلس پس از برگزاری این جلسه ادعا کرد که وزیر خارجه ایران به اشتباهش در مورد برجام اعتراف کرده و گفته که نمی‌بایست به حرف‌های جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعتماد می‌کرده است.

کریمی قدوسی ادعا می‌کند که ظریف ظاهراً گفته است مسئولیت جزئیات مذاکرات با رهبری جمهوری اسلامی نیست و از همان آغاز مبنا بر این بوده که آیت‌الله خامنه‌ای خطوط کلی را مشخص کند.

روزنامه اعتماد در گزارشی که پنجشنبه ۲ دی منتشر کرد، به سویه‌های ناگفته‌ای از کشاکش بین مجلس و وزارت خارجه را آشکار کرد. اعتماد گزارش داد که کریمی قدوسی روی برگه‌هایی سخنان منسوب به وزیر خارجه درباره برجام را یادداشت کرده و بین خبرنگاران رسانه‌های اصول‌گرا پخش کرده است. او ظاهراً به آن‌ها گفته است: «خودم در جلسه نبودم اما اینها را از یادداشت‌های یکی از نمایندگان حاضر در جلسه برداشتم و تا آخر پای حرف‌هایم هستم.»

کمردرد ظریف

این نخستین بار نیست که جواد کریمی قدوسی محتوای یک جلسه محرمانه درباره برجام را افشا می‌کند. هنگام مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی درباره توفق هسته‌ای نیز این نماینده اصول‌‌گرا در گفت‌و‌گو با کیهان ادعا کرده بود که محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی اعتراف کرده که گفت‌و‌گوی روحانی با اوباما و دیدار طولانی او با جان کری، وزیر خارجه آمریکا اشتباه بوده است. بعد از رسانه‌ای شدن این موضوع کار به آنجا رسید که وزیر خارجه ایران به دلیل کمرد درد در بیمارستان بستری شد.

به گزارش اعتماد ظاهراً این‌بار افشای سخنان وزیر خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس یا اعتراض گروهی از نمایندگان مواجه شده است. استدلال آن‌ها هم این بوده که مصالح ملی مهم‌تر از اختلافات بین جناح‌هاست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اما بلافاصله سخنان منسوب به محمد جواد ظریف را تکذیب کرده. بهرام قاسمی در یک نشست خبری درباره این موضوع گفته است: «نامبرده [کریمی قدوسی] از قضا در آن جلسه حضور نداشتند و نقل قول ایشان از سخنان وزیر امور خارجه کاملاً نادرست، مخدوش و گزینشی است و به منظور بهر‌ه‌برداری‌های خاص تحریر و تنظیم شده است.»

کریمی قدوسی اما ادعا می‌کند که فایل صوتی سخنان محمد جواد ظریف را در اختیار دارد. روزنامه جوان به اعتبار همین ادعا نوشته است: «نمی‌توان اصل سخنان محمد جواد ظریف را زیر سؤال برد، اگرچه انتشار آن برخلاف تدابیر مربوط به جلسات محرمانه صورت گرفته باشد.»

به گزارش روزنامه شرق، علیرضا رحیمی، نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در نشست با ظریف شرکت داشته، درباره افشای سخنان وزیر خارجه ایران گفته است: «محتوای آن جلسه محرمانه بود. ضمن اینکه ظریف هم تأکید داشت که مطالبی که مطرح می‌کند در جهت آگاهی‌بخشی است و وظیفه او این است کمیسیون را در جریان بگذارد.»

در فروردین سال جاری، وزارت خارجه گزارشی درباره موانع داخلی و خارجی اجرای برجام را تقدیم مجلس ایران کرده بود. در همان ایام هم زمزمه‌ها به صداهای بلندی تیدیل شده بود. کیهان نوشته بود وزارت خارجه در گزارش برجام به مجلس، ایران را لولو و آمریکا را هلو معرفی کرده است.

کشاکش‌ها بر سر خوب و بد برجام پس از تمدید قانون تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در مجلس سنای آمریکا یک بار دیگر اوج گرفته است. رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید باید غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفت. دولت می‌گوید باید به مجامع بین‌المللی رجوع کرد.


در همین زمینه:

Share