Share

ولادیمیر پوتین با اعتماد به‌نفس در کنفرانس سالانه خود شرکت کرد. او گفت هیچ کس «به‌جز ما» روی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حساب نمی‌کرد. پوتین گفت می‌خواهد «همکاری سازنده»ای با ترامپ داشته باشد.

ولادیمیر پوتین در در کنفرانس سنتی سالانه خود

ولادیمیر پوتین در در کنفرانس سنتی سالانه خود

ولادیمیر پوتین روز جمعه ۲۳ دسامبر  / ۳ دی در کنفرانس سنتی سالانه خود، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون، کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را مورد انتقاد قرار داد.

او گفت آن‌ها برای تمام خطاهای خود و شکست در انتخابات ریاست جمهوری دیگران را مسئول می‌دانند.

رئیس کرملین گفت دموکرات‌های آمریکا باید بیاموزند که با شکست خود «موقرانه» برخورد کنند.

این کنفرانس طولانی به دلیل مراسم خاکسپاری آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه که در جریان یک حمله تروریستی در آنکارا کشته شد، با تأخیر یک روزه برگزار شد. بیش از ۱۴۰۰ روزنامه‌نگار که بیشتر آن‌ها از مناطق مختلف روسیه بودند در کنفرانس سالانه پوتین شرکت داشتند.

پوتین همچنین از اعلام خود در روز پنج‌شنبه مبنی بر توسعه پتانسیل هسته‌ای روسیه با راکت‌های قوی جدید  دفاع کرد و گفت ایالات متحده در سال ۲۰۰۱ از پیمان محدودسازی سیستم دفاع موشکی خارج شده است.

به‌گفته پوتین ترامپ نیز در صفحه توئیتر خود گفته است آمریکا باید «توان هسته‌ای خود را به‌شدت تقویت کند.»

درباره جنگ سوریه، پوتین بار دیگر بر آتش‌بس برای تمام طرف‌های درگیر به‌عنوان گام بعدی تأکید کرد. او پیش از این نیز در پی موفقیت‌های نیروهای دولتی سوریه در حلب از این نظر پشتیبانی کرده بود.

گنادی گاتیلف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته بود مذاکرات صلح پیش‌بینی‌شده با ترکیه و ایران درباره سوریه به احتمال زیاد در آغاز سال جدید میلادی در قزاقستان برگزار خواهد شد.

روز سه‌شنبه ۲۰ دسامبر / ۳۰ آذر، وزرای خارجه و دفاع روسیه، ایران و ترکیه در نشستی در مسکو با هم به گفت‌وگو پرداختند و در بیانیه‌ای سه‌جانبه اعلام کردند که آماده‌اند تا برای صلح سوریه میانجیگری کنند.

ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که در روسیه انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری برگزار نخواهد شد. او گفت تغییر تاریخ انتخابات برنامه‌ریزی شده در سال ۲۰۱۸ «ممکن است، اما عملی نیست». او به شوخی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار آمریکایی که درباره به جلو انداختن انتخابات پرسیده بود، گفت: «در کدام کشور؟»

در روسیه این گمانه‌زنی مطرح شده که انتخابات ریاست جمهوری بعدی در سال ۲۰۱۷ برگزار می‌شود و این به سقف تحمل مردم در برابر بحران اقتصادی مربوط است.

با این حال پوتین نشانه‌هایی از ثبات اقتصادی می‌بیند. او معتقد است در سال ۲۰۱۶ تولید ناخالص داخلی تنها ۰,۵ درصد تا ۰,۶ درصد کاهش داشته و تورم سالانه نیز حدود ۵,۵ درصد بوده است.


در همین زمینه:

Share