Share

دادستان کل کشور اعلام کرد که پرونده احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری که به اتهام انتشار فایل صوتی پدرش درباره قتل عام زندانیان سیاسی در دادگاه ویژه روحانیت به ۲۱ سال زندان و خلع لباس محکوم شده بود، همچنان مفتوح است و حکم قطعی دادگاه ویژه روحانیت در این پرونده هنوز صادر نشده.

احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری

آیت‌الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید شیعه در سال ۱۳۶۸ به دلیل اختلاف نظرش با بنیانگذار جمهوری اسلامی از قائم‌مقامی آیت‌الله خمینی برکنار شد. از مهم‌ترین موارد اختلاف او با آیت‌الله خمینی، اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال‌های دهه ۱۳۶۰ بود. ۱۹ مرداد ۹۵ وب‌سایت و کانال تلگرام رسمی بیت آیت‌الله منتظری برای اولین بار فایلی صوتی جلسه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۶۷ آیت الله منتظری به عنوان قائم مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی با چهار مقام مرتبط با اعدام‌ زندانیان سیاسی  را منتشر کرد. این فایل صوتی یک روز بعد از انتشار با درخواست وزارت اطلاعات از وب‌سایت رسمی آیت‌الله منتظری حذف شد و احمد منتظری را هم به دادگاه ویژه روحانیت احضار و به ۲۱ سال زندان و خلع لباس محکوم کردند.

دادستان کل کشور اما می‌گوید حکم صادر شده قطعی نیست:

«پرونده [احمد منتظری] همچنان مفتوح و مختومه نشده و در حال حاضر در مرحله تجدید نظر است، اما در آینده نزدیک حکم صادره برای وی قطعی می‌شود.»

دادگاه ویژه روحانیت تخفیفی در مجازات را هم برای فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری در چشم‌انداز قرار داده بود و اعلام کرده بود که به خاطر «ارزش و حرمت خون برادر شهیدش و با عنایت به سن و سال و وضعیت خاص وى و فقدان سابقه محکومیت کیفرى» ۲۱  سال زندان را به ۶ سال تقلیل می‌دهد. اما احمد منتظری تخفیف در این حکم را هم فاقد مبنای قانونی خوانده بود.

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری در گفت‌و‌گو با رادیو زمانه اعلام کرده بود که تقاضای تجدید نظر در رأی صادره در این پرونده را کرده. به گفته دادستان تهران این پرونده اکنون به دادگاه تجدید نظر ارجاع داده شده است.

او احتمال داده بود که حکم ۲۱ سال زندان و خلع لباس «از جای دیگری به [قاضی محکمه] دیکته» شده است.

احمد منتظری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و افشای فایل صوتی دارای طبقه‌بندی سری و تبلیغ علیه نظام محاکمه شده بود. او درباره این اتهامات به رادیو زمانه گفته بود:

«در دادگاه فقط فایل صوتی مطرح بود و اینکه کار من افشای اسرار نظام بوده یا نه و در حالی که آیت‌الله منتظری در خاطرات‌شان مطالب این فایل را گفته‌اند آیا این کار من افشا محسوب می‌شود یا نه. اما در متن حکم مسائل خیلی نامربوطی ابلاغ شده مثلا آقای نوری‌زاد با دوستان‌اش آمدند اینجا خانه ما و تشکر کردند؛ در متن حکم، یکی از جرم‌های من همین ذکر شده که آنان عکس گرفته و منتشر کرده‌اند. مصاحبه‌های من با شما و دیگران در متن حکم آمده. همه را ردیف کرده و نتیجه گرفته‌اند که بله ایشان پشیمان نشده و و در سالروز پدرش در نجف‌آباد هم از انتشار فایل صوتی دفاع کرده و هم از سران فتنه دفاع کرده است. چیزهایی که اصلاً در دادگاه مطرح نبود در متن حکم است و متن حکم دقیقاً مثل مقاله‌های کیهان است.»

جعفر منتظری، دادستان کل کشور و رئیس دادگاه ویژه روحانیت اما در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر، بُعد دیگری هم به این پرونده داده و گفته است: «با جریان مربوط به انتشار آن فایل صوتی برخورد جدی می‌شود.»

احمد منتظری، فرزند آیت‌‌الله منتظری در گفت‌و‌گو با زمانه احتمال داده بود که هدف مقامات قضایی این است که مانع از انتشار فایل‌های صوتی بعدی بشوند.

در فایل صوتی پربازتابی که انتشارش به محکومیت احمد منتظری انجامید، آیت‌الله حسینعلی منتظری خطاب به حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان وقت) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وقت اطلاعات در اوین) از اعدام‌های زندانیان سیاسی با عنوان جنایت یاد کرده و می‌گوید:

«بزرگ‌ترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می‌کند به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

ابراهیم رئیسی، یکی از اشخاصی که در جلسه با آیت‌الله حسینعلی منتظری حضور داشتند، ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ به حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. او در نهضت سبز، معاونت قوه قضائیه را به عهده داشت.

بیشتر بخوانید:

واکنش احمد منتظری به حکم دادگاه ویژه روحانیت: می‌خواهند فشار بیاورند فایل‌های بعدی منتشر نشود

گزیده‌ای از مطالب درباره فایل صوتی جلسه حسینعلی منتظری با «هیات مرگ»

Share