Share

وزیر دفاع عربستان در گفتگویی ایران را نماینده بزرگترین مشکلات منطقه خاورمیانه خواند. تهران نیز در پاسخ ریاض را به حمایت سازمان‌یافته از آنچه خود «گروه‌های تروریستی تکفیری» می‌خواند، متهم کرد.

محمد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی

محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان در گفت‌و‌گو با نشریه «فارن افرز» که سه‌شنبه پنجم ژانویه منتشر شد، ایران را نماینده و دامن‌زننده به سه مشکل اصلی منطقه خاورمیانه خواند: «ایدئولوژی‌های بدون مرز، بی‌ثباتی دولتی و تروریسم». شنبه شب، هفتم ژانویه/ ۱۸ دی‌ماه نیز بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این سخنان گفت که عربستان «منطقه را به آشوب کشیده‌ است.»

روابط ایران و عربستان پس از بهار عربی و به خاطر شرکت آن دو در جبهه‌های مخالف هم در جنگ سوریه، عراق و یمن به‌شدت مسئله‌دار شد. نهایتاً پس از حادثه خونین «منا» در حج ۱۳۹۴ که به کشته‌شدن بیش از ۴۶۰ ایرانی در میان صدها زائر کشته‌شده انجامید، ایران و عربستان روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

محمد بن سلمان در پاسخ به این سوال که آیا عربستان سعودی هرگز گشودن راه ارتباطی مستقیم با ایران را برای کاهش تنش‌ها لحاظ خواهد کرد یا خیر، پاسخ داد که مذاکره با ایران بی‌معنا است. او گفت دلیلی برای مذاکره با قدرتی نمی‌یابد که به صادرات ایدئولوژی انحصارگرایانه، شرکت در تروریسم و تخطی از حق حاکمیت ملی دیگر کشورها ادامه می‌دهد.

محمد بن سلمان تأکید کرد در عدم تغییر رفتار تهران، پیشنهادهای خام برای نزدیکی مجدد با این دولت به زیان سعودی خواهد بود. پیش از این، مقام‌های ایرانی در بدنه دولت حسن روحانی، از جمله خود او و وزیر خارجه‌اش، محمد جواد ظریف از علاقه تهران برای مذاکره با ریاض سخن گفته‌بودند. به‌علاوه، اخبار ضدونقیضی از دعوت عربستان از ایران برای ورود به مذاکرات حج سال آینده نیز منتشر شد که نهایتاً ریاض آن را تکذیب کرد.

بهرام قاسمی در ادامه پاسخ به سخنان وزیر دفاع عربستان گفت که عربستان باید برای صلح و آرامش جهانی، رفتار خود را اصلاح کند. او وهابیت، مذهب اصلی خاندان آل سعود را «ریشه تروریسم تکفیری» خواند و گفت که «همدستی» ریاض با دولت اسرائیل «خیانت به مسلمانان» است.

محمد بن سلمان در گفت‌و‌گو با فارن افرز توضیح داده بود که وهابیت ۳۰۰ سال پیش به وجود آمده، و نمی‌توان دلیل تروریسم معاصر و نوظهور را به آن نسبت داد.


بیشتر بخوانید

Share