Share

افراد حاضر در پلاسکو از شنیدن صدای احتمالی زندگان خبر می‌دهند و گفته می‌شود دستگاه‌های زنده‌یاب آتش‌نشانی چهار تن را زنده زیر آوار تشخیص داده‌اند. در همین حال، آتش کماکان زبانه می‌کشد.

سگ‌های زنده‌یاب آتش‌نشانی

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، نیروهای آتش‌نشانی شنبه، دوم دی‌ماه حوالی ساعت چهار بامداد به وقت تهران توانستند چهار تن بازمانده زنده زیر آوار را تشخیص دهند. با این حال آتش همچنان از زیر آوار ساختمان پلاسکو شعله می‌زند.

ساختمان پلاسکو صبح ۳۰ دی‌ماه بر اثر آتش‌سوزی فروریخت. آمارهای بسیار متفاوت، تعداد افراد حاضر در آن در لحظه ریزش را بین ۲۰ تا ۳۰۰ تن تخمین می‌زنند. نیروهای امداد تا کنون اجساد دو آتش‌نشان از زیر آوار بیرون کشیده‌اند و یک آتش‌نشان دیگر بر اثر جراحت‌های واردشده در بیمارستان جان داده‌است. مقام‌ها و رسانه‌های ایرانی با عنوان «شهید» از این آتش‌نشان‌ها یاد می‌کنند.

آتشی که خاموش نمی‌شود

درحالی‌که نیروهای امدادرسان و آتش‌نشان در ساعت‌های پایانی شب در حال برداشتن آوارها بودند، آتش برای چندمین بار در خرابه‌های ساختمان پلاسکو شعله دواند. در حالی‌که آتش‌های مختلف در محوطه پارکینگ و دیگر قسمت‌ها چندین بار اطفا شد، اما ساعتی بعد خبر زبانه‌کشیدن مجدد آتش مخابره می‌شد. سعید شریف‌زاده، مدیرعامل آتش‌نشانی تهران وجود انبوهی پارچه در طبقات مختلف را علت ادامه‌یافتن آتش دانسته‌است.

در حالی‌که از بامداد شنبه باران شروع به باریدن کرده‌است، آتش در پلاسکو هنوز زبانه می‌کشد. در بامداد شنبه ساختمان مجاور پلاسکو تخریب شد تا کار امدادرسانی آسان‌تر شود. خبرگزاری فارس گزارش داده که آتش‌نشان‌ها صبح شنبه به «آتش نهفته» بالاخره دسترسی یافته‌اند و در تلاش برای خاموش کردن آن هستند.

حرارت بالای آوار باعث شده‌است تا ساختمان‌های مجاور پلاسکو چندین‌بار دچار آتش‌سوزی‌های محدود شوند. بر اساس آخرین گزارش‌ها، ساختمان شمال شرقی پلاسکو تخلیه خواهد شد تا از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری شود.

زندگان زیر آوار

ساعت سه بامداد (به وقت محلی) تمام وسایل جمع‌آوری آوار و نیز عملیات امدادرسانی متوقف شد تا دستگاه‌های زنده‌یاب به جستجوی بازماندگان احتمالی زیر آوار بپردازند. پیش از آن خبر شنیده‌شدن صدای چندین‌تن از زیر آوار منتشر شده‌بود. دستگاه‌های زنده‌یاب پس از حدود یک‌ساعت زنده‌بودن دست‌کم چهارتن را تأیید کردند.

با این حال، مسئولان اعلام کردند که احتمال زنده‌ بیرون‌کشیدن محبوسان بسیار اندک است. جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی گفت که زنده‌ماندن همکارانش «محال است» و اسماعیل نجار، رئیس ستاد بحران نیز تصریح کرد که «بعید است کسی زنده از زیر آوار خارج شود.»

ادامه همدردی‌ها

مردم تهران جمعه‌شب برای ادای احترام به آتش‌نشان‌های کشته‌شده در پلاسکو در ایستگاه‌های آتش‌نشانی تهران جمع شدند و شمع روشن کردند. ارکستر ملی ایران نیز برای احترام به کشته‌شدگان فاجعه پلاسکو ترانه «آوار» را که شعر آن سروده اخوان ثالث است، در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر اجرا کرد.

شمع‌ روشن‌کردن مردم در بزرگداشت آتش‌نشان‌های کشته‌شده

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شنبه در بیانیه‌ای نسبت به این حادثه ابراز تأسف کرد و نوشت که «شهادت مظلومانه و جانگداز» آتش‌نشان‌ها «غمی بزرگ بر دل‌های تمامی ما نهاد».

سفارت‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف نیز به احترام کشته‌شدگان حادثه پلاسکو پرچم‌های خود را به حال نیمه‌افراشته درآوردند.


در همین زمینه

Share