Share

مأموران نیروی انتظامی اهواز طی برخوردی «خشونت‌آمیز» با دستفروشان، چندتن از آنها را بازداشت کردند.

برخورد پلیس با دستفروشان اهوازی – منبع: هرانا

به گزارش وب‌سایت خبری «هرانا»، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعه اول بهمن‌ماه، نیروهای پلیس به سراغ چندتن از دستفروشان اهوازی رفتند، اموال آنها را مصادره کردند، و با برخوردی که «خشونت‌آمیز» توصیف شده‌است، به بازداشت تعدادی از آنها پرداختند.

این نخستین بار نیست که نیروی انتظامی در اهواز به برخورد نامناسب با دستفروشان متهم می‌شود.

بر اساس گزارش‌های اخیر از اهواز، حدود سه هزار دستفروش این شهر طی ۹ ماه گذشته با برخوردهای «فیزیکی و قضائی» نیروهای امنیتی مواجه شده‌اند.

به این ترتیب، این سه هزار شهروند اهوازی از تنها محل معاش خود محروم شده‌اند و تعدادی از آنها با مجازات حبس روبرو هستند.

به گزارش هرانا، دستفروشانی که با آنها برخوردهای خشونت‌بار صورت گرفته‌است، از مجاری قانونی برای گرفتن اجازه کسب‌و‌کار اقدام کرده‌اند، اما علی‌رغم وعده مسئولان اهوازی، هنوز اقدامی برای ساماندهی آنها صورت نگرفته‌است.

در حال حاضر ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دستفروش و فروشنده‌ خیابانی در سراسر ایران وجود دارد. این افراد مسئول تأمین معاش حدود دو میلیون شهروند ایرانی هستند.

به گفته کارشناسان، دستفروشی به نوعی عکس‌العمل بخشی از مردم در برابر نابه‌سامانی‌های حوزه‌ اقتصاد و یک راه حل مردمی برای اشتغال است؛ در مواقعی که کارآفرینان، سرمایه‌داران و دولت توان ایجاد شغل ندارند.

پیش از این بارها نیروی انتظامی و نیروهای شهرداری در نقاط مختلف ایران به دلیل برخورد خشن با دستفروشان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.


بیشتر بخوانید

Share