Share

به نظر می‌رسد که برای مهار جمهوری اسلامی در منطقه ائتلاف تازه‌ای دارد شکل می‌گیرد که رسانه‌ها از آن به عنوان “ناتوی عربی” نام می‌برند.

در گزارشی که در روزنامه ی آمریکایی “وال استریت ژورنال ” منتشر شده، آمده است: دولت دونالد ترامپ مشغول مذاکره برای تشکیل بلوکی همانند “ناتو” از کشورهای سنی‌مذهب خاورمیانه است تا با ایالات متحده و اسراییل تبادل اطلاعات امنیتی داشته باشد و در مقابل تهدید رو به گسترش جمهوری اسلامی  بایستد. گویا قرار است کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، قطر، اردن و شاید کویت در این ائتلاف شرکت داشته باشند. اسرائیل و آمریکا در آن شرکت ندارد اما  هردو از ائتلاف نظامی حمایت کرده و به آن اطلاعات نظامی خواهند داد.

خبر احتمال تشکیل ناتوی عربی تقریبا همزمان بود با سفر یک روزه حسن روحانی به عمان و کویت که هدف‌ها و نتایج ناروشنی دارد.

اما موضوع دیگر هفته گذشته خبر سفر جیم متیس وزیردفاع آمریکا به  خاورمیانه بود. این سفر نیز حاکی از تحرکاتی در منطقه است که اساس آن صف‌آرایی در برابر جمهوری اسلامی است.

گفت‌وگو با رضا تقی زاده و منصور فرهنگ

درباره این وضعیت با دو کارشناس سیاسی رضا تقی زاده و منصور فرهنگ گفت‌وگو کرده‌ایم و با آنان این پرسش‌ها را در میان گذاشته‌ایم:

  • آیا جمهوری اسلامی می‌تواند بلوک‌بندی در خیلج فارس علیه خودش را خنثی کند؟
  • این آمریکاست که عرب‌ها را علیه جمهوری اسلامی می‌شوراند، یا بر عکس، این عربستان سعودی است که آمریکا را به دسته‌کشی علیه ایران ترغیب می‌کند؟
  • درگیری اصلی جمهوری اسلامی با کیست؟ با آمریکا یا با عربستان؟
  • آیا در غیاب هاشمی رفسنجانی، روحانی می‌تواند آن سیاستمداری باشد که تنش‌زدایی با عربستان را پیش برد؟

بشنوید

در همین زمینه

جنگ کلمات میان تهران و واشنگتن

دو سناتور آمریکایی: به زودی در کنگره تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع می‌شود

مهار جمهوری اسلامی در خارج، نکته اصلی در سیاست دولت ترامپ در برابر ایران

Share