Share

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «ما شروطی را برای اعزام حجاج تعریف کردیم در صورتی که عربستان شروط ما را بپذیرد، قطعاً ما زائران را اعزام خواهیم کرد و اگر عربستان شروط ما را نپذیرد باعث عدم اعزام حجاج خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد اسلامی چهارشنبه ۱۱ اسفند در این‌باره گفت: «سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران، فعال شدن مسیر حج برای زائران بیت‌الله‌ الحرام است.»

صالحی امیری افزود: «در حال حاضر هیأت مذاکره‌کننده ما در عربستان هستند و دو دور مذاکره را انجام دادند.»

به گفته او امروز مذاکرات دور سوم به اتمام می‌رسد و در نهایت بعد از بازگشت هیأت و پس از جمع‌بندی،  نتیجه را به اطلاع مردم خواهند رساند.

حمید محمدی، سرپرست سازمان حج و زیارت، سوم اسفندماه، شرایط ایران برای اعزام حجاج را چنین عنوان کرده بود: «بی‌احترامی به آن‌ها (حجاج) نشود، بازداشت نشوند، در بقیع رفتار مناسبی با حجاج ایرانی صورت بگیرد و در کل با حجاج ایرانی برخورد محترمانه بشود».

مقامات ایرانی در خردادماه سال جاری با اشاره به حادثه منا، به دلیل آنچه «نپذیرفتن شرط امنیت زائران ایرانی از سوی عربستان» عنوان کردند تصمیم به عدم اعزام حجاج ایرانی در مراسم حج امسال گرفتند.

حادثه منا در مراسم حج سال ۱۳۹۴ رخ داد و در جریان آن بیش از چهار هزار و ۵۰۰ زائر کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی آمار کشته‌شدگان ایرانی را ۴۶۴ نفر اعلام کردند.

در حادثه مسجدالحرام در مکه نیز که شهریورماه ۱۳۹۴ رخ داد سقوط جرثقیل موجب مرگ ۱۰۷ نفر و زخمی شدن ۲۳۸ نفر شد. ۱۱ ایرانی در این حادثه کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.

مقامات ایران، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها مسئولان سعودی را عامل این حوادث عنوان کردند.

بیشتر بخوانید:

حجاج ایرانی در صورت تأمین شرایط به عربستان اعزام می‌شوند

نماینده رهبر جمهوری اسلامی: همه مصمم‌اند حج آینده برگزار شود

پاسخ مثبت ایران به دعوت عربستان برای مذاکره درباره حج

ایران در حج شرکت نمی‌کند

Share