Share

وزیر امور خارجه ایران، محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه، ۲۸ مارس به خبرگزاری رویترز گفته که روسیه می‌تواند «به صورت موردی» از پایگاه‌های نظامی ایران، برای انجام حملات هوایی به سوریه استفاده کند.

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif speaks during a meeting with his Russian counterpart Sergei Lavrov in Moscow, Russia, December 20, 2016. REUTERS/Maxim Shemetov

وزیر امور خارجه ایران همراه حسن روحانی به روسیه سفر کرده است

روسیه و ایران هر دو از متحدان اصلی بشار اسد هستند و در ۱۸ ماه گذشته نقشی موثر در تغییر صحنه درگیری‌های سوریه به سود بشار اسد داشته‌اند.

تابستان گذشته، جت‌‌های روسیه از یک پایگاه نظامی در ایران اهداف نظامی را در سوریه هدف گرفتند. این نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم بود که یک نیروی خارجی از پایگاه‌های نظامی ایران استفاده می‌کرد.

استقرار جت‌های روسی در ایران پس از آنکه چند نماینده مجلس به این حرکت به عنوان نقض قانون اساسی که استفاده از پایگاه‌های نظامی را برای نیروهای خارجی ممنوع می‌کند متوقف شد و وزیر دفاع ایران مسکو را به خاطر فاش کردن این موضوع سرزنش کرد.

ظریف گفته: «روسیه در ایران پایگاه نظامی ندارد، ما همکاری خوبی داریم و به صورت موردی و در صورت نیاز روسیه به استفاده از پایگاه‌های نظامی ایران برای نبرد با تروریسم در این مورد تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»

ظریف یکی از اعضای تیم ایران در سفر به روسیه است. حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز دوشنبه به مسکو سفر کرد.

ظربف گفته که در این سفر. مسایل منطقه‌ای از جمله مسایل سوریه در جلسه‌ای در کرملین با حضور ولادیمیر پوتین مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در همین زمینه:

علی لاریجانی: ایران هیچ پایگاه نظامی به روسیه نداده است

نایب رئیس مجلس: حضور نظامی روسیه در همدان با مجوز رهبری بود

آمریکا: استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه همدان مایه تأسف است اما تعجب‌آور نیست

Share